Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Платежни картички

Пристигнуваат биометриски кредитни картички

Објавено

на

Банката NatWest започна тримесечно тестирање на биометриски кредитни картички со отпечаток од прст за 150 клиенти.

Банката предходно направила пилот биометриски дебитни картички, но сега за прв пат се издаваат кредитни картички. Овие биометриски кредитни картички ќе понудат бесконтактно плаќање користејќи употреба на проверка на отпечатоци од прсти за трансакции до 100 фунти и зголемување на сегашната граница од 30 фунти.

Биометриската картичка се напојува преку терминал за картички и кога купувачот ќе ја приближи картичката, зеленото светло на картичката означува дека отпечатокот од прстот се совпаѓа со купувачот, по што трансакцијата успешно ќе се реализира.

Директорката за иновации на NatWest, Георгина Булкели изјави: “Следејќи го успешниот пилот проект на нашата биометриска дебитна картичка, сакаме дополнително да ја тестираме технологијата за кредитни картички. Ова е најголем развој во картичната технологија во последниве години, и не само што отсуството на код ја зголемува безбедноста, туку и на нашите клиенти им го олеснува купувањето на стоки или услуги“.

За да ја воведат оваа услуга за корисниците во Велика Британија, компанијата NatWest соработува со компанијата за платежни картички MasterCard и со дигиталната компанија за сертификати за безбедност Gemalto.

Платежни картички

Припејд Mastercard „гифт” картичка од Еуростандард Банка, повеќе од подарок!

Објавено

на

За прв пат во земјата, Еуростандард Банка АД Скопје воведува нова Mastercard PrePaid подарок-картичка која со своите карактеристики и можности е уникатна и единствена картичка од ваков тип на нашиот пазар. (more…)

Продолжи со читање

Домашни банки

Една универзална Mastercard картичка за сите ваши потреби!

Објавено

на

Повлекувајте и дополнувајте ЕВРА на банкомат!

(more…)

Продолжи со читање

Домашни банки

ЦКБ воведува EMV 3DS V2 протокол како највисоко ниво на безбедност за извршување на интернет плаќања

Објавено

на

Централна кооперативна банка АД Скопје ги известува своите клиенти дека воведува EMV 3DS V2 протокол како највисоко ниво на безбедност за извршување на интернет плаќања ширум светот. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange