Connect with us

Останато

Претседателот на Стопанската комора на Северна Македонија, Бранко Азески упати честитки до својот колега Јанис Хаџитеодосиу, по повод изборот за нов претседател на унијата на Стопанските комори на Грција

Објавено

на

Претседателот на Стопанската комора на Северна Македонија, Бранко Азески, упати честитки до својот колега, Јанис Хаџитеодосиу, по повод изборот за нов претседател на Унијата на Стопанските комори на Грција, со надеж за продолжување на долгогодишната соработката што ја имаа двете комори на полето на бизнис заедницата.

Во честитката, претседателот Азески, ја потврди својата определеност дека и понатаму ќе продолжи на реализирањето на договорените активности помеѓу двете комори од интерес на бизнис заедниците од двете земји и најави дека ќе оствари официјална средба со својот колега Хаџитоедосиу, во текот на месец септември во рамките на регулирање на односите во повеќе области.

Новиот претседател Јанис Хаџитеодосиу е роден во 1963 година во Агринио, а студирал економија на Универзитетот во Пиреја. Кариерата ја започнал во осигурителната индустрија во 1990 година, како консултант за осигурување во компанијата „Национале Недерладен“. Во 1992 година ја основал агенцијата „Осигурување Хацитeодосиу“, а во 1998 година ја основа компанијата „МЕГА Осигурување ООД“. Од 2005 година е претседател и извршен директор на најголемата компанија посредник во Грција, „МЕГА БРОКЕРС СА“. Извршувал и неколку јавни функции, како: претседател на Советот на општината од 1990 до 1994 година и директор на болница од 1993 до 1996 година. Бил член на Одборот на директори на СЕМА (Грчката асоцијација на осигурителни агенти), на повеќе Здруженија на медијатори, како и на Одборот на директори на ЕИАС (Институт за осигурителни студии). Од 2014 година е претседател на Атинската трговска комора и член на Стопанската комора на Грција, а во август 2021 година, стана претседател на Унијата на грчките стопански комори.

Останато

Растат онлајн купувањата од странство кон домашните е-трговци!

Објавено

на

Асоцијацијата за е-трговија на Македонија – АЕТМ ги анализираше објавените податоци од Народната Банка на Република Северна Мкаедонија, кои се однесуваат на број и вредност на реализирани е-трансакции со странски платежни картички кон домашни е-трговци со цел да даде слика каде најчесто имателите на картички од странство купувале онлајн во Македонија во текот на 2021 година. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Бесими: Ребаланс за заздравување на економијата и поддршка на граѓаните и стопанството

Објавено

на

Нови дополнителни 76 милиони евра за мерки за заштита на стандарот на граѓаните и поддршка на стопанството се обезбедуваат со ребалансот на Буџетот, како средства за заштита или резерва и во случај на потреба ќе влезат во нов пакет мерки. Се обезбедуваат и дополнителни 52 милиони евра за субвенции за земјоделците, информираше денеска министерот за финансии Фатмир Бесими. (more…)

Продолжи со читање

Останато

ММФ: Украина може да ја избегне хиперинфлацијата, најважен е тајмингот на помошта

Објавено

на

Директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева, денеска изјави дека „станува пооптимистична” дека договорот меѓу седумте најголеми светски економии од Г7 за обезбедување нови буџетски средства за Украина ќе и помогне на земјата да избегне хиперинфлација. (more…)

Продолжи со читање


Популарно