Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Странски банки

Претседателот на ЕБОР доаѓа во Скопје

Објавено

на

Претседателот на ЕБОР, Сума Чакрабарти, на 6-ти мај во Скопје ќе се сретне со владини претставници и претставници од бизнис заедницата, за време на регионалната посета на Западен Балкан, која доаѓа како подготовка пред Годишното собрание на ЕБОР, кое се одржува следната недела во Сараево.

Чакрабарти ќе се сретне со премиерот Зоран Заев, со вицепремиерот Кочо Анѓушев и министерот за финансии Драган Тевдовски, пред да го посети Скопје Сити Мол, првиот шопинг центар финансиран од ЕБОР во Северна Македонија.

„Претседателот на ЕБОР, ќе ја потврди посветеноста на Банката во однос на натамошните инвестициите во земјата и на Западен Балкан. Ќе ја истакне и позицијата на Банката како стратешки партнер на Северна Македонија, која до денес е водечки институционален инвеститор со 1.9 милијарди евра евра во 150 проекти. Банката со своите активности во Северна Македонија се фокусира на поддршка на конкурентен развој на приватниот сектор, зајакнување на безбедноста и одржливоста на енергијата, како и поддршка на поврзувањето и регионалната интеграција“, се вели во соопштението од ЕБОР.

Минатата година ЕБОР ги интензивираше активностите на Западен Балкан, инвестирајќи над 1.1 милијарди евра во 67 проекти. Банката планира да го задржи или за нијанса да го зголеми нивото на досегашните регионални инвестиции.

Странски банки

Андреас Трајхл, од Ерсте Групација е прогласен за “банкар на годината” за 2019 година

Објавено

на

Андреас Трајхл, претседател на извршниот одбор на Ерсте Група, е прогласен за “банкар на годината” за 2019 година во рамките на доделувањето на годишните награди на магазинот “Euromoney“. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Реструктирањето на Deutsche Bank ќе чини околу 5 милијарда евра

Објавено

на

Deutsche Bank очекува главните трошоци за реструктуирање да изнесуваат околу 5 милијарди евра, изјавил во средата добро информиран извор, објави Business Insider. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Нов гигант во регионот: НЛБ ја презема Комерцијална банка?

Објавено

на

Нова Љубљанска Банка (НЛБ) е помеѓу потенцијалните кандидати за купување на Комерцијална банка, јавува Ројтерс. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange