Connect with us

Останато

Преку “МојДДВ” вратени над 3 милиони евра кај граѓаните за само три месеци

Објавено

на

Управата за јавни приходи известува дека вчера 30.09.2019 (понеделник) заврши првото тримесечје од реализацијата на мерката поврат на 15 % од пресметаниот ДДВ којашто се спроведува согласно Законот за враќање на дел од ДДВ на физичките лица.

Заклучно со 30.09.2019 година, скенирани се 22,670,713 фискални сметки, остварен е промет од 11,423,978,620 денари, платен е вкупен ДДВ 1,241,434,628 денари, додека повратот на 15 % ДДВ изнесува 186,215,194 денари.

УЈП ги известува граѓаните дека согласно Законот, средствата од повратот остварен во месеците јули, август и септември 2019 година ќе им бидат исплатени на нивните трансакциски сметки до крајот на декември 2019 година.

Следните исплати ќе следуваат во:

  • Февруари за месеците октомври, ноември и декември,
  • Април за месеците јануари, февруари и март,
  • Август за месеците април, мај и јуни,
  • Ноември за месеците јули, август и септември.

Податоците покажуваат дека мерката ги исполнува целите за кои е наменета:
– Ги враќа парите кај граѓаните
– Ја намалува неформалната економија

Останато

„Европски навики за плаќање“ – презентација на истражување спроведено од EOS

Објавено

на

На 19 февруари во Хотел Александар Палас, со почеток од 13 часот, под наслов „Европски навики за плаќање“ EOS Матрих Македонија ќе го презентира истражувањето кое компанијата го спроведува веќе 12 години по ред. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Прва стартап конференција „Pitch. Match. Grow.“

Објавено

на

Конференцијата „Pitch. Match. Grow.“ е организирана од PwC Северна Македонија, во соработка со Македонска Берза, каде ќе добиете корисни информации од прва рака и #StraightToThePoint насоки за финансирање на вашиот проект/идеја/стартап. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Ангеловска: Преку МСИП забрзано се градат и рехабилитираат локалните патишта

Објавено

на

Одлична реализација на Проектот за подобрување на општински услуги-МСИП, особено во изградбата на локалната патна инфраструктура, каде во текот на изминатите 6 месеци во 13 општини е започната или завршена градба на повеќе локални патишта од кои корист ќе имаат преку 60 илјади граѓани. Дополнително преку МСИП се доделува и проектна документација на сите општини за изградба на околу 271 километар пат. Ова го истакна министерката за финансии Нина Ангеловска на увид во изградбата на Корзото во општина Ѓорче Петров и пристапната улица, на кој присуствуваше и градоначалникот на општината Александар Наумоски. (more…)

Продолжи со читање

Популарно