Connect with us

Останато

Прва стартап конференција „Pitch. Match. Grow.“

Објавено

на

Конференцијата „Pitch. Match. Grow.“ е организирана од PwC Северна Македонија, во соработка со Македонска Берза, каде ќе добиете корисни информации од прва рака и #StraightToThePoint насоки за финансирање на вашиот проект/идеја/стартап.

Учесниците на конференцијата ќе добијат одгoвори на следниве прашања:

– Каде да најдам финансирање за мојот проект/идеја/стартап?
– Како да аплицирам?
– Кој има поминато низ целиот процес и кои се неговите #TipsTricks?

Настанот ќе се одржи во хотел Мериот Хотел, Скопје на 26.02 (среда) и 27.02.2020 (четврток).

Доколку сакате да дознаете повеќе за најновите можности за финансирање кои ги нудат инвеститорите или сакате да добиете инспирација од стартапи кои веќе го направиле тој чекор, аплицирајте на следниот линк: https://bit.ly/36Yrxbu

Рок на аплицирање: 20.02.2020 година

Агенда на конференцијата

Покана за конференцијата

Поддржувачи на настанот: USAID BEP, Startup Macedonia, Скопје Мериот Хотел.

Останато

Бесими: Четвртиот пакет мерки има три столба – социјален, опоравување на бизнисот и фискална и финансиска стабилност

Објавено

на

Четвртиот пакет на мерки ќе се заснива на три столба – социјален и здравствен кој ќе се однесува на граѓаните и нивниот стандард, вториот столб ќе биде за бизнисите односно економската активност и работните места, сите активности што подразбираат ликвидност, финансиската стабилност и економското опоравување и третиот столб е фискалната и финансиската стабилност воопшто во економија вклучувајќи ја и финансиската стабилност на општините. Ова го најави министерот за финансии Фатмир Бесими во гостување на емисијата Економски магазин на Алсат-М телевизија. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Бесими: Се очекува следната година да биде година на опоравување со раст од 4,8% на БДП

Објавено

на

Растот за 2021 година првично се очекува да биде 4,8% од БДП, согласно основното сценарио. Следната година се очекува да биде година на економско опоравување, иако појдовната основа за растот од 4,8% ќе биде пониска од претходната година, вели во интервју министерот за финансии, Фатмир Бесими за Економски магазин на телевизија Алсат-М. Тој посочува и дека кризата предизвикана од коронавирусот е од многу поголеми размери во однос на светската финансиска криза од 2009 година. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Бесими – Арсовска: Со инклузивен процес до решенија за излез од кризата

Објавено

на

Министерот за финансии, Фатмир Бесими оствари официјална работна средба со претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија, Данела Арсовска. (more…)

Продолжи со читање

Популарно