Connect with us

Останато

Прва дефлација во Италија во последните 57 години

Објавено

на

Потрошувачките цени во Италија забележаа негативен раст во 2016 година, што е прва дефлација во државата од 1959 година согласно официјалните статистички податоци.

Според податоците на националниот институт за статистика ISTAT, цените минатата година паднале за 0,1% во однос на 2015 година.

 

Вкупната инфлација за 2016 година отишла во минус, на крајот на годината е забележано опоравување на цените, па така во ноември нивниот раст изнесувал 0,1% на годишно ниво, а во декември 0,5%, што го изненади аналитичарите кои очекуваа 0,3%.

 

ISTAT, во ноември соопшти дека очекува нулта инфлација во 2016 година и 0,1% во 2017 година.

Останато

ММФ: Украина може да ја избегне хиперинфлацијата, најважен е тајмингот на помошта

Објавено

на

Директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева, денеска изјави дека „станува пооптимистична” дека договорот меѓу седумте најголеми светски економии од Г7 за обезбедување нови буџетски средства за Украина ќе и помогне на земјата да избегне хиперинфлација. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Преку мерката „Мој ДДВ” за првото тримесечје кај граѓаните вратени 491,5 милиони денари

Објавено

на

Управата за јавни приходи (УЈП) соопшти дека преку мерката „Мој ДДВ” за првото тримесечје од годинава на граѓаните им вратени вкупно 491,5 милиони денари. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Инфлацијата во ЕУ во април изнесувала 8,1%, во еврозоната 7,4 проценти

Објавено

на

Потрошувачките цени во Европската унија во април се зголемиле за 8,1% на годишно ниво од 7,8 проценти во март, покажуваат денешните конечни податоци на Евростат. (more…)

Продолжи со читање


Популарно