Connect with us

Останато

Првата Македонска асоцијација за е-трговија денес ќе ги претстави програмата и мисијата за работа

Објавено

на

Во ЕУ инфо центарот во Скопје денеска официјално ќе биде претставена првата Македонска асоцијација за е-трговија.

На настанот ќе бидат презентирани мисијата и програмата за работа на Асоцијацијата за годинава, како и најновите статистички податоци за е-трговијата во Македонија.

Најавено е обраќање на претседателката на Асоцијацијата за е-трговија на Македонија, Нина Ангеловска, како и на регионалната директорка на Mastercard за Македонија и Бугарија, Вања Манова.

Во Асоцијацијата за е-трговија на Македонија членуваат 24 правни лица, едно физичко лице и два почесни членови.

Останато

Нов повик од ФИТР за старт-ап и спин-оф компании

Објавено

на

Заинтересираните од денеска, па во наредните 50 дена ќе можат да аплицираат во Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) за добивање средства од првиот јавен повик за старт-ап и спин-оф компании во вкупен износ од еден милион евра што се реализира во соработка со Светска банка. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Просечна месечна исплатена нето-плата по вработен изнесува 24 210 денари

Објавено

на

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во август 2018, изнесува 24 210 денари. Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата по
вработен, во август 2018 година, во однос на август 2017 година, изнесува 105.7. 
(more…)

Продолжи со читање

Останато

Во среда стартуваат најголемите бизнис саеми: Градежништво и Технома 2018

Објавено

на

Во рамките на саемската трилогија која се случува есенва на нова локација, комплекс ВИП Арена Борис Трајковски се случуваат и двата најголеми бизнис саеми, 15. издание на Саем на Градежништво заедно со осмиот по ред RealExpo (саем на недвижности), како и 44. издание на Технома, саемот кој ги собира движечките компании од областа на металургија, електроника, енергетика, неметали, градежништво, обезбедување и заштита. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange