Connect with us

Компании

Првата безготовинска кафетерија во Југоисточна Европа беше отворена во Нов Белград

Објавено

на

Во Кафетеријата West 65 гостите плаќаат само со картичка или мобилен телефон кој има можност за бесконтактни плаќања.

Концептот на Кафетеријата West 65 е иста како и во други домашни синџир на кафетерии. Работното време е од понеделник до петок, 7-23 часот, а во сабота и недела се отвора кафетеријата од 8 часот и се нудат кафе, чај, свежи сокови, сендвичи и светлина закуски слатка.

По два месеци пилот фаза, концептот на Кафетеријата West 65 бешегордо го претставена од страна на партнерите во проектот, Зоран Станојевиќ, директор на кафетеријата, и Владимир Ѓорѓевиќ, извршен директор на Visa картичките за Југоисточна Европа. Одлуката на оваа локација е само безготовински место е направена со цел да се подобри работењето и искуство за гости. Во обраќањето кон медиумите, Станоејевиќ изјави:

“Ги анализиравме нашите деловни процеси и потрошувачките навики на нашите клиенти. Транзицијата кон безготовински плаќања исклучиво во согласност со тековните трендови покажуваат дека секој ден се помалку луѓе носат пари со нив, а ова особено се однесува на бизнис заедницата и Millennials кои се поблиску до дигитални форми на плаќање„.

Владимир Ѓорѓевиќ, извршниот директор на Visa за Југоисточна Европа, рече дека безготовинскиот тренд во Србија се движи кон понатамошен развој:

“Многу сум задоволен што Visa во Србија стана горд партнер на првата безготовинска кафеана во Југоисточна Европа. Кафетеријата West 65 е вистински пример за моделот Visa кој работи со дилери со цел да ги подобрат своите деловни цели. Забележавме дека носителите на одлуки ja препознале готовината како болна деловна точка во секојдневниот бизнис и барале излез од процесот. Затоа, ние сме задоволни да ја обезбедиме нашата поддршка и веруваме дека  Кафетеријата West 65 ќе биде одличен пример и инспирација за многу трговци во нашиот регион да се одлучат за безготовински форми на бизнис.„

Не-готовинските плаќања во Кафетеријата West 65 се достапни за сите безготовински корисници на плаќања, кои не се поврзани со брендот на картичката, додека корисниците на Visa Card ќе уживаат посебни бенефиции и промоции.

Компании

Amazon продавниците без каси и касиери стигнуваат и во Европа

Објавено

на

Празниците се најдоброто време кога ја разбираме потребата за онлајн купување, затоа што гужвите низ продавниците се огромни. Дури и да го најдете тоа што ви треба за кратко време, сигурно ќе “заглавите„ на каса. Amazon е првиот бренд кој успеал да отвори продавница во која нема каси. Ваквиот концепт ќе станува се популарен во иднина.  (more…)

Продолжи со читање

Компании

Credissimo со број 1 клиентска услуга во онлајн кредитирањето и уште многу Новогодишни изненадувања

Објавено

на

Со титулата “Најдобра услуга“ помеѓу компаниите за брзи кредити се здоби Credissimo, само 2 години откако официјално ја започна својата дејност во Македонија. Истражувањето за квалитетот на клиентската услуга, помеѓу небанкарските финансиски друштва во државата – “Таен клиент“, беше спроведено меѓу 5-те најпопуларни компании од секторот, кои нудат брзи кредити онлајн. Со идентични прашања и критериуми, беа направени 15 проверки за квалитет, љубезност, информираност и прозрачност кон клиентот по телефон, од страна на една од најголемите интернационални агенции за маркертинг истражувања – IPSOS, која има над 50 интернационални претставништа и е класирана во топ 5 компании за истражувачки услуги во светот. (more…)

Продолжи со читање

Компании

Прогласени десетте добитници на престижното признание – Македонски квалитет 2018

Објавено

на

Во присуство на брojни гости, традиционално во рамки на манифестацијата Македонски Квалитет, беа прогласени десетте добитници на престижното признание за 2018 година, кое го доделува Сојузот на стопански комори на Македонија под покровителство на претседателот на Република Македонија. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange