Connect with us

Останато

По Facebook и Google, и Twitter ќе ги забрани рекламите за криптовалути

Објавено

на

Twitter ќе тргне по стапките на Facebook и Google и ќе ги забрани рекламите за криптовалути, во периодот што претстои.

Во јануари оваа година Facebook ги забрани рекламите и огласите за криптовалути како Bitcoin и Ethereum со цел да ги отстрани од социјалната мрежа сите потенцијални опасни огласувачи, додека Google го направи истиот чекор претходната недела.

Според новите правила ниту Twitter нема да дозволи огласување и рекламирање на криптовалути, како и рекламирање на приватни инвеститори кои лансираат нова криптовалута. Twitter најави дека е можно и суспендирање на поедини профили и корисници од социјалната мрежа, доколку тие работат спротивно на правилата.

Ова не е првиот чекор кој Twitter го презема во борбата против презаситеноста на реклами за криптовалути. Претходно беше најавено дека ќе бидат избришани од мрежата профили кои бараат криптовалути од следачите, додека притоа се претставуваат како славни личности. Ова се случи во неколку наврати претходно.

Останато

Нов повик од ФИТР за старт-ап и спин-оф компании

Објавено

на

Заинтересираните од денеска, па во наредните 50 дена ќе можат да аплицираат во Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) за добивање средства од првиот јавен повик за старт-ап и спин-оф компании во вкупен износ од еден милион евра што се реализира во соработка со Светска банка. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Просечна месечна исплатена нето-плата по вработен изнесува 24 210 денари

Објавено

на

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во август 2018, изнесува 24 210 денари. Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата по
вработен, во август 2018 година, во однос на август 2017 година, изнесува 105.7. 
(more…)

Продолжи со читање

Останато

Во среда стартуваат најголемите бизнис саеми: Градежништво и Технома 2018

Објавено

на

Во рамките на саемската трилогија која се случува есенва на нова локација, комплекс ВИП Арена Борис Трајковски се случуваат и двата најголеми бизнис саеми, 15. издание на Саем на Градежништво заедно со осмиот по ред RealExpo (саем на недвижности), како и 44. издание на Технома, саемот кој ги собира движечките компании од областа на металургија, електроника, енергетика, неметали, градежништво, обезбедување и заштита. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange