Connect with us

Криптовалути

Постои можност биткоинот да се сруши како кула од карти!?

Објавено

на

Еден аналитичар стравува дека криптовалутите може да се најдат под силен притисок, бидејќи голем број на шпекулативни средства се под постојан притисок оваа недела. Биткоинот честопати се смета дека не е поврзан со акциите и другите средства, но во последно време се движи во тандем со распродажби во фјучерси на сурова нафта и акции, со пад на таканаречените средства за ризик.

Од таа причина, Фавад Разаксаза, аналитичар на пазарот во „ThinkMarkets”, во четвртокот во својата изјава ги предупреди инвеститорите да внимаваат на поголем притисок врз биткоинот што може да го однесе под 50.000 американски долари.

„Судејќи според неодамнешните настани, трговците изгледаат среќни што продаваат на митинзи повеќе отколку да купуваат. Затоа, немојте да се изненадите ако видите обновена слабост на пазарите подоцна на сесијата“, напиша тој.

„Ако е така, ова може да биде уште една лоша вест за биткоинот. Најпознатата криптовалута позитивно корелираше со ризичните средства во текот на изминатата година и ако таа врска остане силна, тогаш дигиталната валута може да ја следи активата на ризик пониско“, додаде тој

„Дури и ако правилната распродажба не се реализира за акциите и другите активни ризици денес, трговците со биткоин треба да бидат претпазливи затоа што во последните денови добиваме се повеќе знаци дека апетитот за ризик полека исчезнува низ финансиските пазари“, додаде тој.

Американските пазари на капитал забележаа извонреден скок изминатиот четвртокот, со „Dow Jones” Индустрискиот просек „DJIA”, кој имаше пораст за околу 200 поени и „S&P500″, одржувајќи 0,6% добивка, по двата индекси покажуваше солидни загуби претходно на сесијата.

Криптовалути

(ВИДЕО) Спојувањето на етериум може да ја поттикне цената на биткоинот нагоре!?

Објавено

на

Популарниот крипто-аналитичар Бенџамин Кауен анализира како етериум може да ја поттикне цената на најпознатата криптовалута биткоинот нагоре. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

МАКЕДОНЦИТЕ “НЕ СЕ ЗАИНТЕРЕСИРАНИ” ЗА КРИПТОВАЛУТИ – Македонија последна во регионот по бројот на инвеститори во криптовалути

Објавено

на

Во Србија во криптовалути инвестирале 127.461 инвеститори, што ја прави прва во јадранскиот регион по бројот на инвеститори во криптовалути во однос на бројот на жители, објави порталот „Bloomberg Adria“, повикувајќи се на анализата на компанијата „TripleA“. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Цената на најпознатата криптовалута повторно во надолен тренд по неколкудневниот раст

Објавено

на

Цената на биткоинот повторно падна откако во саботата го достигна највисокото ниво од средината на јуни, поради оптимизмот дека пазарот можеби веќе го достигнал дното. (more…)

Продолжи со читање


Популарно