Connect with us

Останато

Последен ден од „Викендот без ДДВ“

Објавено

на

Денес е последниот ден од „Викендот без ДДВ“ во кој може да се купат македонски производи и услуги и компјутерска опрема, а за кои на граѓаните ќе им биде вратен целосниот износ на данокот на додадена вредност.

Оваа владина мерка започна во саботата (10.10.2020 година) и e дел од четвртиот пакет антикризни мерки во време на пандемијата на Ковид-19 вирусот.

На првиот ден, според податоците кои ги соопшти УЈП, прометот на македонски производи се зголемил тројно.

За да има целосен поврат на ДДВ за овие производи, сметките треба да се скенираат преку апликацијата „Мој ДДВ“ во рок од три дена, а повратот на парите ќе се реализира до крајот на октомври. Максималниот промет за кој едно лице може да го врати целосниот ДДВ за македонски производи и услуги и компјутерска опрема е 30.000 денари.

Останато

Синдикатот на Халкбанк АД Скопје со општествено одговорна акција за донирање

Објавено

на

Во организација на Синдикатот на Халкбанк АД Скопје, вработените донираа облека, храна и постелнини за социјално ранливи семејства. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Економски факултет-Скопје свечено ги промовираше дипломираните студенти за академската 2022/2023 година

Објавено

на

Во Аулата на Економски факултет-Скопје се одржа свечената церемонија на која беа промовирани дипломираните студенти на прв циклус на студии за академската 2022/2023 година.

(more…)

Продолжи со читање

Останато

Реизбран Управниот одбор на КаСис АД

Објавено

на

Надзорниот Одбор на единствениот македонски процесор од областа на картичното работење, електронска трговија и сертифицирано биро за персонализација на картички КаСис АД повторно му ја даде довербата на актуелниот Управен одбор. г-ѓа Филомена Пљаковска – Аспровска, претседател и Главен извршен директор, г-ѓа Лидија Вучидолова – Богоевска, член и извршен директор и г-дин Дамјан Андоновски, член и извршен директор во наредните четири години ќе бидат на чело на компанијата која бележи континуиран раст во земјата и сигурно се пробива на пазарите во регионот.  (more…)

Продолжи со читање

Популарно