Connect with us

Криптовалути

Поранешен регулатор на Федералните резерви побара целосна забрана на биткоинот и другите криптовалути

Објавено

на

Ли Рејнерс, поранешен вработен во ФЕД на Њујорк, рече дека криптовалутите немаат вредност и треба да се држат надвор од банкарскиот систем. Рајнерс, побара забрана на Биткоинот и напомена дека криптовалутите немаат внатрешна вредност и тргуваат исклучиво врз основа на чувствата, додавајќи дека дигиталните средства немаат основи.

Според критичарот, сегашниот „мечкин“ пазар, што влијаеше на просторот на криптовалутите, е оправдан, посочувајќи дека криптовалутите не се моќен хеџ против инфлацијата, со оглед на времето на падот на крипто-пазарот.

Рајнерс верува дека вредноста на криптовалутите се зголеми во последниве години само во голем дел поради неефективните монетарни политики усвоени од Федералните резерви за време на пандемијата. Тој тврдеше дека внатрешната вредност на криптовалутите не игра значајна улога во ова.

За да ја потврди својата поента, тој укажа на неодамнешната крипто-зима, која се чини дека трае подолго време, бидејќи истакна дека тековниот пад на криптовалутите е очекуван поради неодамнешните политики на ФЕД кои ја откриваат вистинската вредност на дигиталните средства.

Рајнерс, исто така, спомна дека верува дека поборниците за криптовалути навистина не бараат јасна легислатива, туку лабави политики за создавање на средина за процут на криптовалутите.

„Крипто-луѓето велат: „Сакаме само регулаторна јасност“. Добро, велам, добро, во Кина е прилично јасно, но веројатно не е јасноста што ја барате. Значи, кога велат: „Сакаме регулаторна јасност“, тоа е еуфемизам за: „Сакаме поволно и лесно законодавство“, истакна тој.

Во својата статија „Криптовалутата и државата: Несвета алијанса“, Рајнерс изјави дека криптовалутата е „лош медиум за размена и пресметковна единица“ поради нејзината нестабилност и дека нејзината единствена докажана употреба е всушност како средство за шпекулации.

Криптовалути

БИТКОИНОТ ЌЕ ДОСТИГНЕ ДО 100.000 ДОЛАРИ – Криптозимата заврши!?

Објавено

на

Најпознатата криптовалута биткоин би можела да достигне вредност од 100.000 долари до крајот на 2024 година. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

КРИПТОВАЛУТИТЕ СЕ ПОВТОРНО ИН – Биткоинот порасна за 40% во јануари!

Објавено

на

Големите инвеститори повторно почнаа да вложуваат во криптовалути по еден месец на масовен раст на биткоинот од 40 проценти во јануари оваа година. Инвеститорите забележаа прилив од над 117 милиони долари минатата недела, најголем неделен пораст од јули минатата година, според податоците на „CoinShares“. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Премиерот Ковачевски апелира: Да не се копаат криптовалути зашто тоа троши многу струја!

Објавено

на

Премиерот Димитар Ковачевски апелира да не се копаат крипто валути зашто потрошувачката на струја при овој процес е енормна. (more…)

Продолжи со читање

Популарно