Connect with us

Останато

Поради корона кризата банкротираа над 1.000 јапонски компании

Објавено

на

За само една година над илјада компании во Јапонија банкротираа од страшните последици на пандемијата со коронавирусот, покажа истражувањето спроведено од компанијата „Teikoku Databank“.

Според резултатите од истражувањето на компаниите кои барањето за банкрот го поднеле од февруари 2020 година досега, во Јапонија најсилно е погоден секторот Угостителство, во кој досега банкротирале 159 компании, јавува јапонскиот јавен радиодифузер „НХК”.

Во истиот период, меѓу другите, „клуч на вратата“ ставиле и 85 градежни компании, како и 78 хотели и пансиони.

Поради последиците од кризата предизвикана од пандемијата на коронавирусот во Јапонија, во просек, секој месец со работа престануваа околу сто компании, пренесе агенцијата „Анадолија”.

Останато

Нина Ангеловска избрана за прв претседател на Балканската Алијанса за е-трговија

Објавено

на

Асоцијациите за е-трговија на Северна Македонија, Србија, Босна и Херцеговина и Албанија, потпишаа Меморандум за формирање на Балканска Алијанса за е-трговија која ќе се залага за олесување и унапредување на регионалната е-трговија. Формирањето на Балканската алијанса беше поддржaнo од Отворениот регионален фонд за Југоисточна Европа – Надворешна трговија, спроведен од Германското друштво за меѓународна соработка (ГИЗ), поддржан од Германија и ЕУ, во чии канцеларии беше потпишан меморандумот. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Синдикатот на Халкбанк АД Скопје со општествено одговорна акција за донирање

Објавено

на

Во организација на Синдикатот на Халкбанк АД Скопје, вработените донираа облека, храна и постелнини за социјално ранливи семејства. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Економски факултет-Скопје свечено ги промовираше дипломираните студенти за академската 2022/2023 година

Објавено

на

Во Аулата на Економски факултет-Скопје се одржа свечената церемонија на која беа промовирани дипломираните студенти на прв циклус на студии за академската 2022/2023 година.

(more…)

Продолжи со читање

Популарно