Connect with us

Криптовалути

Пол Кругман предупредува дека криптовалутите се безвредни!?

Објавено

на

Нобеловецот Пол Кругман ја спореди лудоста на криптовалутите со „housing bubble“ во средината на 2000-тите, предупредувајќи дека возбудата околу дигиталните монети наликува на непоколебливата верба на луѓето во американскиот пазар на станови пред да западне, предизвикувајќи глобална финансиска криза.

Само мал број инвеститори – вклучително и Мајкл Бери од славата на “The Big Short” и Џон Полсон – препознаа дека цените на куќите се искачија на неодржливи височини и имаа смелост и убедување да се обложуваат против навидум безбедни хартии од вредност поддржани со хипотека, наведува “businessinsider”.

Кругман, кој ја доби Нобеловата награда за економија во 2008 година, ја припиша масовната заблуда што ги погодува речиси сите останати на „факторот на недоверба“.

„Американците едноставно не можеа да поверуваат дека цените на куќите се толку зголемени како што тврдеа противниците, или да сфатат дека трилиони долари од вредноста на недвижностите може да бидат искоренети”, рече тој.

„Едноставно не изгледаше веродостојно дека пазарите, и конвенционалната мудрост која вели дека пазарите се во ред, може да биде толку погрешна“, напиша професорот по економија и колумнист.

Кругман тврди дека слична е и приказна на пазарот на криптовалути, кој беше проценет на речиси 3 трилиони долари на својот врв во ноември. Тој укажа на недостатокот на практична употреба на биткоинот, се запраша како токените се супериорни во однос на конвенционалните средства за плаќање и ја подвлече популарноста на крипто меѓу измамниците и перачите на пари.

Нобеловецот истакна дека, исто како и за време на бумот на станбениот простор, изгледа смешно да се преиспитува класата на имот што станала толку вредна и привлече толку многу влијателни промотори. Звучи апсурдно да се сугерира дека крипто е „куќа изградена не на песок, туку на ништо“, продолжи тој.

Сепак, оценката на Кругман е токму тоа. „Ако ме прашувате мене, изгледа како да сме отишле од „голема лага до големата измама“, рече тој.

Криптовалути

Ќе се формира нов регулатор кој ќе биде одговорен за регулирање на индустријата за криптовалути

Објавено

на

Европската унија (ЕУ) планира да создаде шеста „организација против перење пари“ која ќе биде конкретно одговорна за регулирање на индустријата за криптовалути. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Криптовалутите повторно во пораст

Објавено

на

Цената на биткоинот повторно се намали откако во изминатите 24 часа го достигна највисокото ниво од средината на јуни, поради оптимизмот дека инфлацијата полека се намалува. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

(ВИДЕО) Спојувањето на етериум може да ја поттикне цената на биткоинот нагоре!?

Објавено

на

Популарниот крипто-аналитичар Бенџамин Кауен анализира како етериум може да ја поттикне цената на најпознатата криптовалута биткоинот нагоре. (more…)

Продолжи со читање


Популарно