Connect with us

Криптовалути

Полицијата во Британија ги продава на аукција конфискуваните биткоини во вредност од 600.000 долари

Објавено

на

Англискиот„ London Economic“ изјавил дека  запленетите биткоини (BTC) вредни пола милион фунти стерлинзи, ќе ги продава британската полиција на аукција.

Како што известуваат, средствата се одземени од криминалците кој ги понудиле своите услуги за хакирање во замена за биткоините и незаконско крадење и продавање на лични податоци. Аукциската продажба е прва ваква од овој вид во кој одземените криптовалути се продаваат во име на владата на Соединетото Кралство, се наведува во извештајот.

Покрај биткоинот, полицијата го продава имотот кој припаѓа на криминалците, вклучувајќи автомобили, дијамантски накит и луксузен часовник Ролекс.

Аукцијата со која управува ирската аукциска куќа Wilsons Auctions, започнува денеска и ќе заврши утре.

Како што е порано објавено, аукциската куќа Wilsons Auctions во март продала преку 400.000 долари запленети биткоини и други криптовалути во име на белгиската влада.

Соединетите Држави биле правата држава која започнала организирање на аукции за продажба кои се незаконско стекнати криптовалути, коои власта ги запленила во 2014-та година, а биткоините се конфискувани од пазарот на Силк Роуд.

Америкаснкиот инвеститор Тим Дрејпер победил на аукцијата на Силк Роуд во 2014-та година за 29.656 запленети биткоини, како што тогаш било објавено.

Криптовалути

МАКЕДОНЦИТЕ “НЕ СЕ ЗАИНТЕРЕСИРАНИ” ЗА КРИПТОВАЛУТИ – Македонија последна во регионот по бројот на инвеститори во криптовалути

Објавено

на

Во Србија во криптовалути инвестирале 127.461 инвеститори, што ја прави прва во јадранскиот регион по бројот на инвеститори во криптовалути во однос на бројот на жители, објави порталот „Bloomberg Adria“, повикувајќи се на анализата на компанијата „TripleA“. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Цената на најпознатата криптовалута повторно во надолен тренд по неколкудневниот раст

Објавено

на

Цената на биткоинот повторно падна откако во саботата го достигна највисокото ниво од средината на јуни, поради оптимизмот дека пазарот можеби веќе го достигнал дното. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Известување за зачестена појава на компјутерска измама со криптовалути

Објавено

на

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Бирото за јавна безбедност во рамки на Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста за забележана зачестена појава во изминатиов период, каде непознати лица преку социјалните мрежи или преку нивните приватни електронски адреси таргетираат македонски корисници и испраќаат линкови до веб страни и сервиси преку кои се ветува лесна заработка со исполнување на одредени задачи кои се доделуваат на дневно ниво од самиот сервис или апликација. (more…)

Продолжи со читање


Популарно