Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Странски банки

Познат банкар пронајден мртов додека траела истрага за перење пари

Објавено

на

Поранешниот шеф на „Данскe Банк“ во Естонија Аивар Рене, за кој полицијата трагаше од понеделникот, е пронајден мртов, изјави портпаролот на естонската полиција за „Ројтерс“.

Полицијата по него трагаше откако ја напуштил неговата куќа во Талин.

Рене бил на чело на естонскиот огранок на најголемата данска банка од 2007 дo 2015-та година.

Работењето на банката се истражува во неколку земји, вклучувајќи ги САД, Данска, Британија и Естонија, поради сомнителна исплата на околу 200 милијарди евра, кои се вршени преку естонската подружница од 2007 дo 2015 година.

Според зборовите на портпаролката на канцеларијата на естонскиот обвинител, Рене бил сведок во истрагата, но не бил осомничен.

Странски банки

ЕУ се поблиску до единствена банкарска унија – Што ги кочи германските банки?

Објавено

на

Европската Унија е се поблиску до создавање на единствена европска банкарска унија која треба да го поддржи развојот на пазарот на капитал, да ја зголеми довербата на инвеститорите, како и да ги прошири можностите за развој на приватниот сектор. По се изгледа дека компромис ќе биде постигнат благодарение на германскиот банкарски сектор кој сака да ја избегне состојбата на блокада на процесот со откажување од дел од своите барања бидејќи негативните последици од самото одложување може да бидат поголеми. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

UniCredit го продава целиот свој удел во италијанската инвестициска банка „Mediobanc“

Објавено

на

Најголемата банка за кредитни услуги во Италија, UniCredit banca, планира да го продаде целиот свој удел во инвестициската банка „Mediobanc“. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Google влегува во банкарскиот сектор – Ќе бидат ли заштитени приватните податоци?

Објавено

на

Технолошкиот гигант Google најави дека следната година ќе започне со нудење на банкарски услуги преку мобилната апликација за безконтактни трансакции Google Pay. Предвидено е во партнерство со големата банкарска групација Citygroup и кредитното биро на Универзитетот Стенфорд, да нуди основни трансакциски сметки за корисниците. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange