Connect with us

Останато

ПОВЕЌЕ ПАРИ ОД ПОВРАТ НА ДДВ – од 2023 година граѓаните ќе добиваат максимални 2.100 денари во едно тримесечие од поврат на данокот

Објавено

на

Преку мерката мој ДДВ во изминатите три години кај граѓаните кои скенираат фискални сметки се вратени 4,2 милијарди денари или близу 68,3 милиони евра.

Апликацијата мој ДДВ стартувала со 212.776 корисници, а денеска брои близу 460.000 корисници и бројот расте во континуитет.

Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска на вчерашната прес-конференција информираше дека во наредниот период во координација со Министерството за финасии ќе поднесат предлог измена на Законот за враќање на дел од ДДВ на физички лица. Оваа измена е со цел од 1 јануари 2023 да се зголеми лимитот на повратот со што наместо 1.800 денари за тримесечие, граѓаните ќе може да добијаат максимален износ од 2.100 денари.

Доколку се усвои овој предлог, наместо досегашните максимални 7.200 денари за една календарска година, граѓаните ќе имаат можност да добијат 8.400 денари со скенирање на фискални сметки.

Останато

Користењето на вештачка интелигенција е секојдневие во работењето на ИутеКредит

Објавено

на

Креирањето на исклучително корисничко искуство на нашите клиенти е мисијата на Иуте Кредит. Како напредна финтек компанија користиме напредни технологии во секојдневното работење особено при услужувањето на клиентите. Нашата мобилна апликација Мој Иуте (MyIute), достапна и преку нашата веб страна, овозможува целосно самоопслужување, независност и дискреција. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Дури 40% онлајн продавници во ЕУ користат манипулативни техники

Објавено

на

Од 399 онлајн продавници кои властите на Европската унија ги контролираа во претходниот период, дури 148 учествуваат во манипулативен бизнис, соопшти Европската комисија. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

КРИПТОВАЛУТИТЕ СЕ ПОВТОРНО ИН – Биткоинот порасна за 40% во јануари!

Објавено

на

Големите инвеститори повторно почнаа да вложуваат во криптовалути по еден месец на масовен раст на биткоинот од 40 проценти во јануари оваа година. Инвеститорите забележаа прилив од над 117 милиони долари минатата недела, најголем неделен пораст од јули минатата година, според податоците на „CoinShares“. (more…)

Продолжи со читање

Популарно