Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Останато

Повеќе моќност со вашата исплата: Millennial-Friendly хуманитарна платформа за донации

Објавено

на

Работниците во корпорации како што се Apple, Microsoft, PayPal, T-Mobile, TripAdvisor, Charles Schwab, Prudential Financial и Nike имаат нешто заедничко овие денови: ако сакаат да донираат дел од своите плати во добротворни цели, тие се логираат на персонализирана сметка, напојувана од Benevity, Inc, решение базирано на облак, наменето за филантропи.

“Ние се натпреваруваме со конвенционалното размислување”, вели основачот и извршен директор на Benevity, Брајан де Лотинвил, 59-годишен поранешен корпоративен адвокат кој не влегол во технологија или добротворни организации (а камоли, неконвенционално размислување) до 40-те години.

Учесниците можат да одат на нивните сметки и да дадат електронски донации за плата на речиси секоја легитимна добротворна организација (околу 2 милиони во светот се достапни на платформата); се донира со кредитна картичка; или да се пријавите за волонтерска работа. Тоа е далеку од програмите за традиционално давање, во кои вработените годишно избираат од ограничен рејтинг на одобрени добротворни организации.

Во фискалната 2018 година заврши на 31 март, Benevity обработи 649 милиони долари во донации, двојно повеќе од износот во фискалната 2017 година. Спротивно на тоа, донациите на United Way Worldwide, кои се уште се број еден на листата на Топ благотворити на Форбс Америка, минатата година паднаа на 3,5 милијарди долари, намалување од 7% од пред две години и 16% од својот врв во 2007 година.

Останато

Journey to Audit Challenges – Професионален едукативен настан во организација на Здружението на внатрешни ревизори и Институтот на овластени ревизори

Објавено

на

Во интерес на заедничката соработка и промоцијата на професиите интерна и екстерна ревизија, Здружението на внатрешни ревизори и Институтот на овластени ревизори организираа професионален едукативен настан со наслов The Journey to Audit Challenges/Во чекор со предизвиците на ревизијата, кој се одржа во хотелот „Холидеј Ин“. Настанот претставуваше исклучителна можност за професионално усовршување, дискусија за улогата на интерната и екстерната ревизија во заштитата на интересите на акционерите и заинтересираните страни, како и дискусија за квалитетот на финансиското известување и интерните контроли со претставниците на ревизорската професија, финансиската и деловната заедница и регулаторните институции. (more…)

Продолжи со читање

Анализи

Вештачката интелигенција ќе остави 10 милиони банкари без работа до 2030 година

Објавено

на

Студијата на IHS Markit предвидува дека Вештачката интелигенција (AI – Artificial Intelligence) ќе им заштеди 300 милијарди долари на банките до 2030 година, истовремено оставајќи околу десет милиони банкари без работа. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Иванка Трамп: Jа одбив понудата за работа во Светска банка

Објавено

на

Советничката во Белата куќа, Иванка Трамп, во интервју за AP, објасни дека одбила работа како шефица во Светска Банка бидејќи е среќна со нејзината сегашна функција во администрацијата, пренесува Independent. (more…)

Продолжи со читање
project

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange