Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Анализи

Победата на Ердоган ја зајакна лирата

Објавено

на

Во неделата, Во Туција се одржаа претседателските и парламентарните избори. Главен фаворит беше Реџеп Таип Ердоган и е победник на изборите со 52,56% од гласовите. Со оглед на тоа што ги освои мнозинството гласови во прв круг, тој ќе остане на власт.

Лирата изгуби 17% од својата вредноста во однос на доларот од почетокот на оваа година, пред сè поради загриженоста во поглед на независноста на централната банка на Турција која спроведе исклучително ниски каматни стапки за да стимулира економски раст. Но, со победата на Ердоган, инвеститорите  повторно веруваат во стабилноста на турската валута.

Лирата после изборите зајакнала за 1,5%на 4,59 лири за долар во однос на 4,66 лири за долар во петокот. Денес, цената на лирата падна за 0,01% и изнесува 4.65 лири за долар.

Анализи

Finance Think: Зголемениот минималец нема да влијае врз работните места

Објавено

на

Владата најави дека се очекува минималната (нето) плата да се зголеми на 13.000 денари, почнувајќи од 1 јули 2019 година. Минималната плата, како инструмент на политиките, беше воспоставена во 2012 година, на тогашното ниво од 8,050 денари (6.263 денари во секторите текстил, кожа и обувки). (more…)

Продолжи со читање

Анализи

Рекордна профитабилност на банките во изминатата 2018 година, но странци го собираат профитот

Објавено

на

Банките во земјава за претходната 2018 година оствариле нето-добивка од работењето во износ од 8,4 милијарди денари или околу 136 милиони евра, што во споредба со претходната 2017 година е зголемување за 27,4%, покажува најновиот годишен извештај за ризиците во банкарскиот сектор на Народната банка. (more…)

Продолжи со читање

Анализи

АНАЛИЗА: Избори и кредитирање – што се случува во банкарскиот сектор?

Објавено

на

Претседателски избори, догодина редовни парламентарни избори а во 2021 та година редовни локани избори – дали сите овие последователни изборни циклуси ќе се рефлектираат и во банкарскиот сектор, конкретно врз кредитирањето и шедењето? По завршување на првиот економски квартал Народната банка ги сумираше резултатите, на месечно ниво ( март/февруари) депозитната база е зголемена за 0,4% а кај кредитирањето порастот изнесува 1.0%, пишува неделната економска анализа на Portalb.mk. Само по основ на потрошувачки кредити граѓаните во банките, на крајот од првото тромесечје должеле 1,3 милијарди евра. (more…)

Продолжи со читање
Unibanka_banner_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange