Connect with us

Останато

Пејпал ќе патентира виртуелен систем за трансакции со биткоини

Објавено

на

Пејпал објави дека компанијата неодамна поднела барање за патент во врска со биткоинот.

Патентната апликација на компанијата е за „забрзан систем за трансакции со виртуелна валута биткоин“, се вели во барањето. Таквиот систем може да ги забрза испораките, особено ако тие се анонимни.

Веднаш по оваа објава, акциите на Пејпал се зголемија. Тие бележат раст за 84% во текот на изминатите 12 месеци.

Останато

Дали е ова најдоброто CV кое сте го виделе?

Објавено

на

Пејџ решила да аплицира за работата која ја сака, но бидејќи креирањето кратка биографија и мотивациско писмо знаат да бидат досадни, таа решила на креативен начин да ги прикаже своите квалитети. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Коста Митровски е нов претседател на новоформираната Македонската банкарска асоцијација

Објавено

на

На 20 април 2018 година во Скопје се одржа Основачко собрание на Здружение за остварување на заеднички интереси на банките и унапредување на нивното работење, Македонската банкарска асоцијација. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Владимир Косијер е нов генерален директор на Пивара Скопје

Објавено

на

Од 1 мај 2018-та функцијата генерален директор на Пивара Скопје ќе ја извршува Владимир Косијер. Тој на оваа позиција доаѓа на местото на Јован Радосављевиќ, кој со оваа редовна организациска промена е унапреден на позицијата генерален директор на операциите на Coca-Cola HBC во Романија. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange