Connect with us

Останато

Пет финансиски гиганти во САД купија злато за две милијарди долари

Објавено

на

„Morgan Stanley”, „Bank of America”, „UBS”, „Wells Fargo” и „Blackrock” ги зголемија своите златни резерви за речиси две милијарди долари во првите три месеци од годината на вкупно – повеќе од седум милијарди долари, јави радиото БФМ.

Со секоја криза, скапоцениот метал го консолидира статусот како засолниште. Од почетокот на пандемијата ковид-19, повеќето инвестициски банки и менаџери на средства имаат позитивно предвидување за златото. Покрај тоа, тие се преселија од зборови на дела, рече Лоран Шварц, директор на Националната агенција за злато.

Во првите три месеци од годината резервите злато на петте американски финансиски гиганти се зголемија за вкупно 1,95 милијарди долари. Податоците се достапни од Комисијата за хартии од вредност, регулаторот на берзата во САД.

Останато

Мухамед Хаџипази од Халкбанк АД Скопје е нов претседател на Надзорниот одбор на Комората на Северо-западна Македонија

Објавено

на

Мухамед Хаџипази, досегашен член на Надзорниот одбор на Стопанската комора на Северо-западна Македонија (СКСЗМ) е именуван за нов претседател на НО на Комората.  (more…)

Продолжи со читање

Останато

Лансирање на е-продавница за време на пандемија – како IQOS го претвори предизвикот во можност

Објавено

на

„Нашиот иницијален план беше да се лансира IQOS на нашиот пазар во почетокот на април, но како ситуацијата со пандемијата стануваше сé посериозна, увидовме дека пандемијата наметна многу побрзо привикнување на корисниците на дигиталните канали, со што стана јасно дека мора да се искористи времето од одложениот старт за да се подготви е-продавница и така со лансирањето на IQOS се започна и со онлајн продажба“. Ова го истакна Јана Дурнева, менаџер за дигитална поддршка и грижа за корисници на производи со намален ризик при Филип Морис Интернешнал на овогодинешната конференција за е-трговија, насловена „E-трговија & COVID-19: Предизвиците и можностите!“. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Бесими: Со буџетот за 2021 година се обезбедува поголема поддршка за домашното стопанство

Објавено

на

За поддршка на инвестициите, конкурентноста, малите и средни претпријатија, домашниот туризам, како и целокупната област за економски развој во 2021 година се обезбедени за 4,5 проценти поени повеќе во однос на буџетот 2019 година, односно со буџетот за 2021 година 24% од расходите се наменети за економски развој, рече министерот за финансии Фатмир Бесими на комисиската расправа за буџетот во Собрание. (more…)

Продолжи со читање

Популарно