Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Странски банки

Пет банкaрски гиганти ќе платат казна од 1 милијарда евра

Објавено

на

Европската комисија (ЕК) објави дека казнила пет банкарски гиганти со 1,07 милијарди евра за учество во картели, пренесува „Спутник“.

„Во две спогодбени одлуки, Европската комисија казни пет банки за учество во два картели на девизниот пазар за 11 валути – евро, британска фунта, јапонски јен, швајцарски франк, американски долат, канадски долар, новозеландски и австралиски долари, и дански, шведски и норвешки круни”, рече Европската комисија.

Првата одлука (“Forex — Three Way Banana Split” cartel) наметнува вкупна парична казна од околу 811 милиони евра за „Barclay’s“, „Royal bank of Scotland“ (RBS), „Citigroup“ и „JP Morgan“. Втората одлука (“Forex- Essex Express” cartel) наметнува вкупна парична казна од речиси 258 милиони евра за „Barclay’s“, “RBS” и „MUFG bank“ (порано „Bank Tokio-Mitsubishi“).

Според Брисел, банките ги формирале тие картели за да влијаат на 11 различни валути, вклучувајќи го и еврото, американскиот долар, фунтата, јапонскиот јен, швајцарскиот франк и други.

Странски банки

Поради овие 5 причини богатите ги штедат своите пари во швајцарските банки

Објавено

на

Знеме дека швајцарските банки се најсигурни во светот. Кога и да прочитате за некоја банкарска измама или сериозен банкарски скандал, скоро никогаш нема да сретнете швајцарска банка вмешана во нешто нелегално. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Deutsche Bank размислува за додавање проблематични средства во “лошата банка”

Објавено

на

Високи официјални претставници на Deutsche Bank разговарале за додавање на проблематични средства вредни милијарди евра, ако банката успее да ги продаде оние кои сега се во „лошата банка“. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Кристин Лагард доби поддршка од ЕП во трката за претседателското место на ЕЦБ

Објавено

на

Европскиот парламент ја потврди номинацијата на Кристин Лагард за нова претседателка на Европската централна банка, за мандат од осум години. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange