Connect with us

Анализи

Пензискиот систем пред колапс

Објавено

на

Во последните 10 години (од 2007 до 2017 година) расходите на ПИОМ се зголемиле за 97%. Во 2017 година, изнесувале 51,9 милијарди денари и во споредба со 2007 година се зголемени за 97%, расходите за плати на вработените се зголемени за 0,64%, а другите расходи бележат намалување, додека вкупните расходи во споредба со 2007 година се зголемени за 98,81%.

Расходите согласно законот за Законот за задолжително капитално финансирано пензиско осигурување (донесен во 2006 година) во 2017 година се зголемени за 333,14%.

Во суштина, ПИОМ може да има сериозни проблеми за исплата на пензии за 10 години од сега, без притоа да биде активиран вториот задолжителен пензиски фонд.

 

Анализи

МАСТЕРКАРД: Од 2020 година цела Европа ќе плаќа бесконтактно

Објавено

на

Продолжува силниот продор на бесконтактната технологија, која претставува најшироко прифатен облик на електронско плаќање во историјата на Европа. Сега скоро една од две трансакции во европските продавници е бесконтактна. Ново истражување на компанијата Мастеркард покажува дека бесконтактното плаќање забележало значителен раст и во Хрватска. Во првите осум месеци од оваа година извршени се над 90% повеќе бесконтактни трансакции, отколку во истиот период минатата година. (more…)

Продолжи со читање

Анализи

Мобилниот паричник од иднината пристигна во секојдневието

Објавено

на

Патувањето низ времето сѐ уште не е измислено, но тоа што многумина од нас го гледаа во класичните Sci-Fi филмови во детството, полека станува реалност во секојдневието. Кога станува збор за плаќањето, иднината пристигна и ние веќе живееме во реалност во која имаме виртуелен паричник. (more…)

Продолжи со читање

Анализи

Половина од светското население живее со помалку од 5,5 долари на ден

Објавено

на

„Светскиот економски напредок овозможи намалување на бројот на луѓе кои живеат во крајна сиромаштија, но речиси половина од жителите на планетата, или 3,4 милијарди луѓе и понатаму тешко ги задоволуваат своите елементарни потреби“ стои во соопштението на Светска Банка. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange