Connect with us

Форекс

Паѓаат светските берзи во очекувaње на новите карантини

Објавено

на

Коронавирусот силно удри по светската економијата. Стравувањата дека инфекцијата со Ковид-19 повторно излегува надвор од контрола, но и одлуките на голем број на држави да го вратат карантинот како мерка за спречување на ширењето на вирусот, доведе до зголемување продажбата на акции на светските берзи.

Неколку дена по ред индексите на Волстрит се во слободен пад, а американските берзи вчера го претрпеа најлошиот ден во последниот месец. Голем број на експерти сметаат дека новите рестрикции кои ги воведоа пред се, Франција и Германија, две од најголемите економии во Европа, ќе доведат до нови потреси на пазарот.

Мислам дека сето ова што се случува ги тера луѓето да си кажат дека сега е време да си повлечат дел од парите и да го намалат ризикот. – изјави изјава Грег Тејлор, главен директор за инвестиции во „Purpose Investments“.

Индексот на акции во Азија и Пацифик, падна за 0,7 проценти. На берзата во Токио, индексот Никеи падна за 0,4 проценти, додека цените на акциите во Сингапур, Хонг Конг, Јужна Кореја и Австралија паднаа од 0,4 до 1,3 проценти.

Ништо подобро не е ниту во Европа каде индексот падна за 1,8%. Сепак, Претседателката на Европска централна банка Кристил Легард вели дека кризата довела до заедничка соработка на земјите од Европа.

„Сите 27 земји членки одлучија заедно да позајмат пари со цел да им обезбедат грантови на оние кои се најтешко погодени од кризата. Вакво нешто се нема случено досега. Би рекла дека големината на поддршката која ја обезбедивме ги даде посакуваните резултати. Сакавме да ги стабилизираме пазарите и мислам дека успеавме во тоа.“ – изјави изјава Кристин Легард – Претседателката на Европска централна банка.

Пандемијата на коронавирусот, но и наглото зголемување на производството на нафтата во неколку африкански држави, доведе и до пад на цените на црното злато, но и до намалување на побарувачката во САД и Европа. Само во текот на вчерашниот ден, цената на нафтата имаше намалување за 3 проценти.

А додека економиите ширум светот се во слободен пад, кинескиот БДП забележа раст од 4,9 проценти. По шокот предизвикан од коронавирусот на почетокот на годината, втората по големина светска економија, доби забрзување во третиот квартал од годината, покажуваат податоците на кинеската служба за статистика.

Форекс

Доларот во слободен пад, ослабе и во однос на еврото

Објавено

на

На девизните пазари, вредноста на доларот во однос на кошницата со валути падна на најниско ниво од април 2018 година, бидејќи се очекуваат нови стимулативни мерки во американската економија и затоа што инвеститорите се склони кон поризични инвестиции. Така, индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на Американецот во однос на другите шест најважни светски валути, утрово се движи околу 91,30 поени, додека вчера во ова време тој беше 91,80 поени. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Македонска берза се приклучи во одбележувањето на Деновите на финансиска писменост

Објавено

на

Од 24 до 26 ноември годинава ќе се одржи четвртото издание на Деновите на финансиската писменост кое оваа година заради пандемијата ќе биде одбележано со бројни е-активности. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Вредноста на биткоинот ја премина границата од 18.000 американски долари

Објавено

на

Според порталот „CoinMarketCap“, кој ја пресметува просечната вредност на повеќе од 20 берзи, во 6:14 часот по средноевропско време, битконот пораснал за 9,78 проценти на 18.223 американски долари, додека најголемата берза за криптовалути „Binans“ ја зголеми вредноста за 9,95 проценти, на 18.328 американски долари. (more…)

Продолжи со читање

Популарно