Connect with us

Останато

Панел дискусија „Воведување на корпоративните иновации во Македонија“

Објавено

на

„Воведување на корпоративните иновации во Македонија“ е темата на панел дискусијата која ќе се одржи денеска со почеток во 18:00 часот во Јавна Соба во Скопје како дел од Светската недела на претприемништво.

Целта e поврзување на најразвиените компании од областа на информатичките технологии, fin-tech и BigData со најуспешните старатапи во Македонија и соседните земји, преку кое ќе можат да разменат искуства и мислења и да создадат потенцијали за идна соработка.

Според најавата од организаторот, Стартап Македонија, на панел дискусијата ќе се обратат амбасадорите на САД и на Швајцарија во Македонија Џес Бејли и Сибил Сутер Тејада, директорот на Фондот за иновации и технолошки развој Јован Деспотовски и Игор Маџов, кo-основач на Стартап Македонија.

Фокусот на овогодинешната светска недела на иновации во Скопје која е дел од глобалната иницијатива што од 12 до 18 месецов ја промовира иновативноста во 170 држави ширум светот, се развивање на претприемништвото, поттикнување на растот и развојот на нови бизниси и воспоставување стратешки партнерства меѓу стартапите, претприемачите, развиените бизниси и компаниите.

Активностите се поддржани од Фондот за иновации и технолошки развој, проектот на УСАИД за развој на деловниот екосистем, Стопанската комора за информатички и комуникациски технологии – МАСИТ, Швајцарската програма за претприемништво (SwissEP), South Central Ventures, Startup Commons, Фитбит и Inplayer.

Останато

Grouper.mk прогласен за Најдобар Сајт за 2018 година во Македонија

Објавено

на

На доделувањето на наградите на манифестацијата „Сајт на годината“, која се одржа изминатава недела традиционално деветта година по ред, Grouper.mk беше избран за Најдобар Сајт за 2018 година во Република Македонија од страна на гласачите и комисијата. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

4 најважни блокчејн трендови за 2019 година

Објавено

на

Додека 2019 година е веднаш зад аголот, дојде време да се размислува за настаните од 2018 година, но уште поважно, да се разгледа она што следната година може да го донесе. Блокчејн технологијата ќе донесе уште многу изненадувања.  (more…)

Продолжи со читање

Останато

Национална конференција: Граѓаните воопшто не се запознаени со мерките за вработување

Објавено

на

Во 2018 и 2019 година во однос на 2017 година е намален износот на средства што се издвојуваат за спроведување на активните програми и мерки за вработување, односно за 44% или 437 милиони денари, рече програмскиот координатор Дарко Антиќ од Здружението за еманципација, солидарност и еднаквост на жените ЕСЕ на денешната национална конференција „Дали и колку граѓаните чувствуваат бенефит од спроведувањето на активните мерки, програми и услуги за вработување“. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange