Connect with us

Останато

Паметен град базиран на блокчеин технологија во американската пустина

Објавено

на

Џефри Барнс планира да претвори 27.000 хектари на северот од Невада во град на иднината. Наводно, само за земјиштето платил 170 милиони долари, а не е познато колку ќе инвестира во градот. Зсега тој дел се нарекува Innovation Park, а Барнс таму го смести седиштето на својата компанија Blockchains, која се занимава со инвестирање во блокчеин технологии. Барнс го избрал тој регион затоа што во близина се некои од големите гиганти како Apple, Google и Teslа.

Барнс вели дека градот ќе биде нов облик на бизнис и станбена заедница и наводно, треба да биде тест полигон за развој на блокчеин технологија за користењње во блиската околина. Innovation Park ќе биде паметен град со децентрализирана блокчеин инфраструктура, која ќе биде во позадина на сите интеракции. Главната предност на ваквиот град ќе биде големата контрола над личните податоци. На пример, жителите ќе можат да работат, да гласаат и да складираат податоци во блокчеин, без вклучување на посреднички компании или владата.

Блокчеин технолгијата нема да биде единствената напредна технологија во овој град од иднината. Во план е интегрирање на вешптачка интелигенција, 3Д печатење и нанотехнологија, а во градот ќе се движат електрични возила. Сите ќе користат електрична енергија, која ќе се произведува од обновливи извори како Сонцето и ветрот, а би се рециклирала и водата.

Останато

Од почеток на 2019 година државните обврзници ќе се тргуваат на Македонска берза

Објавено

на

Државните хартии од вредност од почетокот на 2019 година ќе котираат на Македонска берза. Денеска министерот за финансии Драган Тевдовски и директорот на Македонска берза Иван Штериев, потпишаа договор за котација на државните обврзници. Со ова државните хартии од вредност ќе станат достапни за поголем број на инвеститори, како домашни, така и странски. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Google Pay штотуку стана полесен за употреба!

Објавено

на

Последната верзија на Google Pay ги прави мобилните плаќања од Android многу слични на оние на нивниот најголем ривал, Apple Pay.

(more…)

Продолжи со читање

Останато

Избрани претприемачите за 2018 година

Објавено

на

Ваљон Купа од „Евита груп“ – Дебар и Филип Ристевски од „Пиксел“ – Скопје во категоријата мали претпријатија, како и Сашко Андонов од „Течко нет“ – Кочани и Александар Билјаноски од „Мое студио Дадар“ – Скопје во категоријата микро претпријатија, се добитници на наградите „Претприемач на годината 2018“.

(more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange