Connect with us

Криптовалути

Пазарот на криптовалути продолжува да паѓа

Објавено

на

Пазарот на криптовалути изгуби 4,2 проценти од својата вредност во последните 24 часа, а капитализацијата моментално изнесува 2,35 трилиони долари.

Според веб-страницата „CoinGecko“, најпознатата криптовалута биткоинот изгубил 1% од својата вредност во последните 24 часа и моментално се тргува по цена од 48.600 долари.

Етериумот ја намали својата вредност за 2,4 проценти во изминатите 24 часа и моментално се проценува на 4.078 американски долари.

Освен овие две најпознати криптовалути и преостанатите криптовалути бележат намаливање на својата вредност, како и пад на пазарната капитализација.

Криптовалути

ЦРНА НЕДЕЛА ЗА КРИПТОВАЛУТИТЕ – Биткоинот на најниско ниво од јануари

Објавено

на

Биткоинот во текот на вчерашниот ден падна на најниско ниво од јануари, бидејќи падот на берзите продолжува крајно негативно да влијае и на криптовалутите, чие тргување ги следи таканаречените поризични средства, како што се акциите на технолошките компании. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Нексо и Мастеркард ја претставија кредитната картичка базирана на криптовалути

Објавено

на

Дигиталната компанија за трговија и кредити со криптовалути „Nexo” објави дека во соработка со глобалната компанија за картички „Mastercard”, во Европа ја пушти во употреба првата кредитна картичка во светот базирана на криптовалути. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

На што се заснова успехот на дигиталните пари?

Објавено

на

Трета година по ред, биткоинот, како најпозната криптовалута во светот, значително ја надмина заработката што можеше да се постигне со пласирање пари во алтернативни видови инвестиции. Во 2021 година, биткоинот донесе принос од речиси 60 проценти, што е поголема заработка во споредба со рекордниот скок на цената на суровата нафта, индексите на американските или германските акции. Разликата е уште поизразена во однос на видовите средства кои претрпеа загуби минатата година, како што се американските корпоративни и државни должнички хартии од вредност, злато или сребро. (more…)

Продолжи со читање


Популарно