Connect with us

Криптовалути

Пазарот на криптовалути под притисок

Објавено

на

Пазарот на криптовалути деновиве беше под огромен притисок. Криптовалутата етериум падна за 35 проценти за неколку дена, а биткоинот се намали под 10.000 долари откако надмина 12.000 долари пред неколку дена, граница што упорно беше голема пречка за биткоинот оваа година.

И покрај „преполовувањето“ (тоа се случи во мај), засега едноставно не оди на повисоко ниво, пишува „Seebiz“.

Значително внимание привлече една статија во „Bloomberg” во која нивниот аналитичар Мајк МекГлоун забележува дека сите сценарија се можни. „Цената на биткоинот според некои проценки може да достигне и до 500.000 американски долари, но може и да пропадне и да дојде на нула. Треба да има повеќе можности за раст, бидејќи тој е идеален магацин со вредност заради ограничената понуда од една страна и сè полабавите политики на централните банки.”, изјави МекГлон.

МекГлоун верува дека биткоинот сè повеќе станува дигитална верзија на златото. Неговата ограничена понуда (до последните 21 милиони биткоини) и зголемената побарувачка на крајот може да ја изедначат пазарната вредност на биткоинот со пазарната вредност на златото.

„Тоа значи девет трилиони долари! Ако го поделиме износот со 21 милион биткоини „во оптек“, ќе добиеме цена за еден биткоин од 428.571 долари”, вели МекГлоун. Тој, исто така, предвидува дека до следната година, етериум ќе дојде на второто место според пазарната капитализација, веднаш зад биткоинот.

Криптовалути

Кина им подели по 25 евра на граѓаните на Шенжен за популаризација на дигиталната валута

Објавено

на

Кинеските власти на 50.000 жители на Шенжен избрани по случаен избор им поделија дигитални валути во вредност од 10 милиони јуани, што е еднакво на околу 25 евра по лице. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Бесими: Користењето на „крипто валутите“ ќе се уредува со закон

Објавено

на

„Користењето на виртуелните средства со вредност познати како „крипто валути“ ќе се уредува со закон. Во моментов Министерството за финансии заедно со Управата за финансиско разузнавање како и финансиските регулатори и супервизори работат на утврдување на сите аспекти што произлегуваат од овој нов феномен. Решенијата ќе бидат имплементирани во новиот Закон за спречување перење пари и финансирање тероризам“, рече министерот за финансии, Фатмир Бесими на настанот организиран по повод означување на почетокот на проектот „Зајакнување на капацитетите на Управата за финансиско разузнавање на Република Северна Македонија“, финансиран од Кралството Холандија. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Започнува со работа првата крипто-берза во Босна и Херцеговина

Објавено

на

Првата крипто-берза во БиХ ќе започне со работа на 14 септември. (more…)

Продолжи со читање

Популарно