Connect with us

Останато

Падот на лирата ќе го поткопа капиталниот тампон на турските банки

Објавено

на

Евентуален понатамошен пад на турската лира до 7,1 лири во однос на доларот силно ќе ги поткопа капиталните тампони на банките во Турција, предупредува инвестициската банка „Goldman Sachs“, цитирана од светските агенции.

Тие пресметале дека 12% намалување на турската национална валута од крајот на јуни довело до најниско ниво на капиталот на „Yapi Kredi“ меѓу сите главни турски банки и заличило преостанатите добивки од неодамнешната издадени права.

„Засилената девалвација на лирата ќе ги зголеми стравувањата поврзани со зголемувањето на капиталот на банките, особено кај оние со ниски капитални нивоа“, истакнуваат аналитичарите на „Goldman Sachs“, цитирани од агенциите.

Останато

Стопанска комора: Поквалитетно формално образование и без предрасуди кон средното стручно

Објавено

на

Да се зголеми квалитетот на формалното образование, а неформалното да овозможи побрзо приспособување кон барањата и потребите на пазарот на трудот, апелира Стопанската комора на Македонија. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Преку веб-платформата „Граѓански буџет“, граѓаните ќе имаат увид во Буџетот на РМ

Објавено

на

Буџетот на Република Македонија станува уште подостапен до граѓаните преку веб-платформата изработена од победниците на ФинХакатонот. Како што беше истакнато денеска на прес-конференција во Министерството за финансии, граѓаните ќе ги дели само еден клик до сите информации за приходите и расходите во буџетот. На овој начин буџетот ќе им стане подостапен на граѓаните. (more…)

Продолжи со читање

Останато

ММФ: Исправни се мерките за одржливоста на пензиите, социјалната еднаквост и поддршка на вработеноста

Објавено

на

Мисијата на Меѓународниот монетарен фонд која го одржа завршниот состанок во Министерството за финансии, оценува дека е исправно што Предлог-буџетот за 2019 година е фокусиран на оддржливоста на пензискиот систем, промовирањето на социјалната еднаквост и поддршката на вработеноста. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange