Connect with us

Останато

Очекувањата за долгорочната инфлација во еврозоната повторно под два проценти

Објавено

на

Важниот показател за очекувањата за долгорочната инфлација во еврозоната повторно падна под границата од два проценти.

Тоа е за првпат од март, бидејќи загриженоста од забавувањето на економската активност се гледаше и од смирувањето на цените.

Свопот за инфлација „на пет години за пет години” (five-year five-year forward inflation swap) падна на 1,9898 отсто, паѓајќи под целта од два отсто на Европската централна банка.

Останато

Невработеноста во еврозоната на рекордно ниско ниво од 6,5 проценти

Објавено

на

Невработеноста во еврозоната падна на рекордно ниско ниво од 6,5 проценти во октомври, покажуваат бројките што ги објави „Евростат“, статистичката агенција на ЕУ. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Просечната плата во октомври во Црна Гора изнесувала 720 евра

Објавено

на

Просечната плата без даноци и придонеси во Црна Гора во октомври, според податоците на Управата за статистика (Монстат), изнесувала 720 евра и е за 0,3 проценти повисока од септември. (more…)

Продолжи со читање

Останато

ЛЕСНО Е КОГА ИМАШ ИЗОБИЛСТВО НА ЗЛАТО – Гана набавката на нафта ќе ја плаќа во злато наместо во долари

Објавено

на

Владата на Гана работи на план да купува нафта со плаќање во злато наместо со долари, објави на Фејсбук, потпретседателот на државата Махамуду Бавумиа. (more…)

Продолжи со читање

Популарно