Connect with us

Криптовалути

Охајо е прва држава која прифаќа да се плати данок со криптовалути

Објавено

на

До сега, повеќето даночни обврзници разбираат дека постојат даночни последици поврзани со криптовалути, но иронично, до неодамна не можевте да ги плаќате тие даноци користејќи криптовалути. Тоа ќе се промени: Со лансирањето на OhioCrypto.com, Охајо ќе стане првата држава која ќе прифати данок со користење криптовалути.

“Ние сме горди што Охајо ја направи првата држава во нацијата да прифати данок преку криптовалути”, рече државниот секретар на Охајо, Џош Мандел. “Ние го правиме ова за да им обезбедиме на жителите на Охајо повеќе опции и леснотија во плаќањето на нивните даноци, а исто така да го проектираме лидерството на Охајо во прифаќањето на блокчејн технологијата”.

Според новиот систем на плаќање, не сите даночни обврзници можат да вршат плаќање во криптовалути: Тоа е ограничено на бизниси кои работат во Охајо. Обезбедувањето на услугата за поединечни даночни обврзници е на дневен ред, но Мандел не посочи конкретен временски период за проширување.

Еве како функционира: Ако управувате со бизнис во државата Охајо и имате даночна сметка, можете да се регистрирате онлајн на OhioCrypto.com за да ги платите даноците. Можете да вршите плаќања за било кој од 23-те подобни даноци поврзани со бизнисот и нема ограничување на трансакцијата.

Сите исплати во криптовалути се обработуваат од процесор за процесирање на плаќања од трето лице, BitPay. Овие исплати веднаш се претвораат во долари пред да бидат депонирани во државна сметка.

Ќе треба да плаќате паричници што се компатибилни со Протоколот за плаќање. Тие вклучуваат BitPay паричник; Copay Wallet; BTC.com Wallet; Микелиум паричник; Еџ Паричник (порано Airbitz); Electrum паричник; Битковин основен паричник; Bitcoin.com Паричник; БРД паричник; и Биткеин Кеш (BCH) паричници. Ако немате еден од овие паричници, OhioCrypto.com ве советува да креирате еден и да го наполните со пари за да можете да платите.

Во моментов, системот го прифаќа само Биткоин за плаќање, но планот е да додадете други криптовалути во иднина.

Криптовалути

Symantec предупредува за постоење на скриени апликации кои “копаат” криптовалути

Објавено

на

Компанијата Symantec објави нов безбедносен извештај во кој предупредува за постоење на осум малициозни апликации коишто се пронајдени во склоп на Windows 10 апликацијата во официјалната продавница, Microsoft Store.

Се работи за апликации кои беа објавени во Microsoft Store помеѓу април и декември 2018 година и содржат компонента којашто служи за “копање” на криптовалутата Монеро, а тоа корисниците кои ја инсталирале Windows 10 апликацијата, не го знаеле. Спорните апликации во просек имале и повеќе од 2.000 рецензии, а веројатно и напумпани оценки.

Самите апликации биле претставени како нови интернет пребарувачи, алатки за репродукција на мултимедијални содржини и за преземање содржини од интернет, како и водичи за оптимизација на батериите. Се верува дека зад сите овие апликации стои еден  ист програмер или група на програмери.

По добивањето на деталите за овие малициозни апликации, Мајкрософт веднаш ги повлече од продажба.

Имињата на осумте контроверзни апликации за кои алармира Symantec се:

  1. Fast-search Lite,
  2. Battery Optimizer (Tutorials),
  3. VPN Browser,
  4. Downloader for YouTube Videos,
  5. Clean Master (Tutorials),
  6. FastTube,
  7. Findoo Browser 2019,
  8. Findoo Mobile & Desktop Search.
Продолжи со читање

Криптовалути

Шведска лансираше своја криптовалута!

Објавено

на

Една голема светска влада само што им додели огромен глас на доверба и легитимитет на криптовалутите. Шведската влада донесе Одлука за поддршка на криптовалутите и официјално ја лансираше својата круптовалута – Sweden coin. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Блокчејн технологијата ќе ја победи апокалипсата на криптовалутите

Објавено

на

Пред една година, идејата дека Биткоин и криптовалутите ќе го променат светот стана мислење за консензус. Денес, не толку многу. Дигиталната валута сега се тргува под 5.000 долари. Тоа е 77% од неговата висока вредност во близина од 20.000 долари во јануари.  (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange