Connect with us

Странски банки

ОТП Банка ја превзема Societe Generale во Албанија и Бугарија

Објавено

на

Унгарската ОТП банка се согласи да земе 99,74% удел во бугарските филијали на Societe Generale Group и 88,89% од акциите во Албанија.

– Набавката дополнително ќе ја зајакне позицијата на пазарот на ОТП група во Бугарија – рече унгарската банка во врска со купувањето на бугарската Експресбанк.

Аквизицијата во Бугарија ќе се реализира преку локалниот филијала на ОТП на ДСК Банка.

Во посебна изјава, ОТП банка објави дека се согласила да преземе 88,89% од акциите во Societe Generale Албанија.

Двете трансакции треба да се завршат во последниот квартал од тековната година, во зависност од одобрувањето на регулаторот, велат од ОТП Банка.

ОТП банка во посебна изјава рече дека преговара со Societe Generale за склучување на договор со кој ќе се овозможи обезбедување на заеднички услуги во разни банкарски области во Албанија, Бугарија, Хрватска и Унгарија, кои ќе вклучуваат инвестициско банкарство, пазари на капитал, финансирање и глобално трансакциско банкарство.

 

Странски банки

Дедо Мраз ограби банка!

Објавено

на

Грабежот на Дедо Мраз се случи на 23 декември 1927 година, во Централен Тексас во Cisco. Маршал Ратлиф, облечен како Дедо Мраз, заедно со Хенри Хелмс, Роберт Хил и Луис Дејвис ја ограбија Првата национална банка во Cisco. Грабежот е еден од најпознатите злогласни злосторства во Тексас, кој се повикува на најголемате потраги што некогаш биле видени во државата. Очевидец Бојч Хаус напишал дека ова е “најспектакуларното злосторство во историјата, надминувајќи ги сите во кои Били Кид или момчињата на Џејмс некогаш успеале да фатат”.  (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Бундесбанк е спокојна за германската економија и покрај ризиците

Објавено

на

Германската економија останува на патот на растот благодарение на силната локална побарувачка, иако позитивниот тренд се забавува поради сложената комерцијална средина и некои привремени ефекти врз автомобилскиот сектор. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Revolut доби банкарска лиценца од Европска Централна Банка

Објавено

на

Revolut, дигиталната банка од Велика Британија, во четвртокот (13 декември) објави дека добила одобрение за банкарска лиценца во Европа од страна на Европската централна банка. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange