Connect with us

Останато

Откриен најголемиот рудник за злато во светот

Објавено

на

Во Кина е пронајден најголемиот рудник за злато во кој, според проценките може да се наоѓаат дури 382 тони од овој скапоцен метал, вредни повеќе од 22 милијарди долари.

Локалните медиуми пренесуваат дека златната жила е подолга од два километри, а широка 67 метри. Во полн капацитет, рудникот во Лаиџоу-Џаојуен на северозападот од полуостровот Јиаодонг во источниот регион на Шандонг може да произведува злато 40 години.

 

Веста ја објави компанијата Шандонг голд груп, а овој регион има најголеми лежишта на злато во земјата.

 

Кина е петта земја во светот според резервите на злато, по САД, Германија, Италија и Франција, а новоотворениот рудник би можел да содржи 20% од тие резерви кои се проценуваат на 1.834 тони.

Останато

ММФ: Украина може да ја избегне хиперинфлацијата, најважен е тајмингот на помошта

Објавено

на

Директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева, денеска изјави дека „станува пооптимистична” дека договорот меѓу седумте најголеми светски економии од Г7 за обезбедување нови буџетски средства за Украина ќе и помогне на земјата да избегне хиперинфлација. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Преку мерката „Мој ДДВ” за првото тримесечје кај граѓаните вратени 491,5 милиони денари

Објавено

на

Управата за јавни приходи (УЈП) соопшти дека преку мерката „Мој ДДВ” за првото тримесечје од годинава на граѓаните им вратени вкупно 491,5 милиони денари. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Инфлацијата во ЕУ во април изнесувала 8,1%, во еврозоната 7,4 проценти

Објавено

на

Потрошувачките цени во Европската унија во април се зголемиле за 8,1% на годишно ниво од 7,8 проценти во март, покажуваат денешните конечни податоци на Евростат. (more…)

Продолжи со читање


Популарно