Connect with us

Форекс

Откако достигна повеќегодишен максимум, доларот почна да ја губи вредноста во однос на другите валути

Објавено

на

Вредноста на доларот во однос на кошничката валути на пазарот бележи намалување.

Индексот на доларот кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути се движи околу 106,40 поени, додека вчера во ова време изнесуваше 106,53 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута се движи околу 134,10 јени, додека во текот на вчерашниот ден изнесуваше 133,39 јени.

Американската валута ослабе и во однос на европската, па цената на еврото од вчерашните 1,0158 порасна на 1,0177 долари.

Цените на нафтата благо пораснаа, откако вчера паднаа на најниско ниво од почетокот на руската инвазија на Украина.

Цената на барелот на лондонскиот пазар се зголеми за 0,10 проценти, на 92,43 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот порасна за 0,22 отсто, на 86,72 долари.

Форекс

Кои акции на Македонска берза беа најинтересни за инвеститорите во март?

Објавено

на

Според податоците кои ги објави Македонската берза за периодот 01.03.-31.03.2023 година вкупниот промет изнесува 496.838.797 денари и бележи енормен пораст од 124,40% во однос на претходниот месец февруари. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Руската рубља ја губи вредноста – падна на 11-месечен минимум во однос на доларот

Објавено

на

Руската рубља падна на најниско ниво во последните 11 месеци во однос на американскиот долар и еврото. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Проширување на котација на државни обврзници во вредност од 2,1 милијарди денари

Објавено

на

Македонска берза АД Скопје ја известува јавноста дека согласно Барањето бр.15-2790/1 од 29.03.2023 година и Барањето бр.15-2160/1 од 08.03.2023 година од страна на Министерството за финансии на Република Северна Македонија за котација на државни обврзници, почнувајќи од денес (04.04.2023 година) на Официјалниот пазар на подсегментот Берзанска котација ќе бидат примени на котација државните обврзници со следните карактеристики: (more…)

Продолжи со читање

Популарно