Connect with us

Останато

„ОСТАВИ ГО ТАБЛЕТОТ, СИМНИ СЕ ПРЕД ЗГРАДА“ – маалскиот живот и детските игри летово се враќаат во Центар

Објавено

на

Детските игри и маалските дружби во летните месеци, кои во минатото беа препознатлив симбол на скопските населби, денес се вистинска реткост. Живееме во ера на целосна дигитализација и компјутеризација. Нашите деца се буквално „заробени“ пред екраните на телевизорите, компјутерите, таблетите, мобилните телефони. Општина Центар летово ќе ги повика своите најмлади жители да ги остават таблетите и мобилните телефони и да излезат пред зграда. Оваа среда започнува проектот „На одмор сум, во Скопје сум – општина Центар мисли на мене“  кој ќе се одвива под слоганот „Остави го таблетот, симни се пред зграда“, чија основна цел е заживување на маалскиот живот и поттикнување на уметничките вештини кај најмладите жители на општината.

Идејата е преку едукативни и уметнички работилници, низ игра, да се стимулираат најмладите жители на општина Центар на дружење со нивните врсници. Во текот на летните месеци ќе се организираат ликовни, театарски и музички работилници за деца, кои ќе ги водат искусни професионалци кои работат во овие области.Исто така, ќе се обидеме и да го вратиме шармот на маалскиот живот и да ги оживееме подзаборавените детски игри како народна, криенка, џамлии, сервис, ластик.

„Како и секој друг проект, кога се во прашање најмладите, и овој за нас е многу сериозна инвестиција. Целиме кон социјализирана младина, кон младина што ја препознава и почитува уметноста и квалитетниот начин на живот. Се обидуваме да најдеме разни начини на дечињата да им ги доближиме вистинските вредности и да дадеме поддршка на родителите во нивното квалитетно воспитување и социјализација. Овој проект е еден од нив. Децата од мали мора да бидат изложени на убавото, на естетски вредното, на квалитетна музика и култура, за да ја прошируваат својата свест“ – вели Јагода Јанковска, раководител на одделението за образование во општина Центар.

Општина Центар ги повикува сите свои жители, но и жителите на другите општини да присуствуваат на овие настани, кои под слоганот „Остави го таблетот, симни се пред зграда“, ќе се организираат секоја среда во паркот во Капиштец со почеток во 18:00 часот.

Проектот започнува со ликовна работилница која ќе биде организирана денес (04.07.2018).

Останато

САД им се заканува на државите кои инвестирале во Русија

Објавено

на

Вашингтон го повтори предупредувањето дека може да воведе санкции за западноевропски компании кои инвестирале во рускиот гасовод „Северен тек 2“ кон Германија.

Според американската Влада, Москва го користи проектот за да предизвика раскол во Европа.

– Бевме јасни дека постои ризик од воведување санкции за компаниите кои работат во секторот на рускиот енергетски извоз, изјави претставник на американскиот Стејт департмент.

Тој додаде дека Вашингтон смета оти „гасоводот ќе ја поткопа целата енергетска безбедност и стабилност на Европа, давајќи и на Русија уште еден инструмент за вршење политички притисок врз европските земји, особено врз Украина“.

– Русија сфаќа дека овој проект ја дели Европа и го користи за да добие предност, истакна тој.

Пет западноевропски компании инвестирале во „Северен тек 2“ – германските Унипер (Uniper) и Винтерсхал (Wintershall), австриската О Ем Ви (OMV), француската Анжи (Engie) и англо-холандската Шел (Shell).

Продолжи со читање

Останато

84 поиновативни држави од Македонија

Објавено

на

Според “Global Innovation Index 2018„ оваа година Македонија е на 84 место и доживува пад од 23 места.

Од регионот Србија е на 55-тото место, Црна Гора на 52-то место, Хрватска на 41-во, Бугарија на 37-мо и Албанија на 83-тото место. Односно, според нив, сите држави во регионот се поиновативни од Македонија.

На прво место е Швајцарија, по што следуваат Холандија, Шведска, Велика Британија и Сингапур.

За првпат Кина се најде меѓу 20-те наиновативни економии. Од четвртото место минатата година, САД паднаа на шесто, додека Кина напредуваше од 22-та до 17-та позиција.

Индексот на иновации се издава на годишно ниво од страна на WIPO, Универзитетот Корнел и бизбнис школоата INSEAD.

Продолжи со читање

Останато

Зголемување на минималната плата!

Објавено

на

Работодавачите ќе ја зголемат минималната плата со цел да ги задржат своите работници!? (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250
[ccpw id="39761"]

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange