Connect with us

Останато

Освојте 2.000 евра, менторска помош и патување во Грузија – пријавете се за Наградата за социјално претприемништво – Social Impact Award 2018!

Објавено

на

Сите млади што имаат идеја за социјален бизнис можат да ја аплицираат до 8 мај 2018 година, вторник (на полноќ) како дел од овогодишната Награда за социјално претприемништво „Social Impact Award 2018“! Конкурсот е отворен онлајн на веб-страницата socialimpactaward.mk. Можностите што ги нуди програмата се многубројни, од финансиски награди (три тима добиваат по 2.000 евра од Шпаркасе банка Македонија), менторска помош и поддршка, патување на Интернационалниот самит во Грузија, можности за вмрежување, растење и учење.

„Се надеваме дека младите навистина ја препознаваат важноста од водењето сопствен бизнис на етички начин, создавајќи позитивно општествено влијание. Нашата банка е партнер на младите креативни и иновативни умови, па затоа ги поттикнуваме сите заинтересирани да ја искористат оваа можност“ – изјави Владимир Кечовски, директор на Дирекцијата за микроклиенти во Шпаркасе Банка Македонија на вчерашниот настан „Запознавање со жирито“ што се одржа во „Јавна соба“ – Скопје. На настанот сите присутни имаа можност да ги споделат своите идеи со членовите на жирито и да добијат конструктивни коментари за својата идеја, која потоа можат да ја пријават на Social Impact Award 2018.

„Social Impact Award беше можеби едно од најубавите искуства за мене како млад човек и социјален иноватор и тоа му го препорачувам на секој млад човек, кој има желба, визија, знаење и мисија да креира подобро општество за себе и за идните генерации. Целата програма од почеток до крај беше одлично организирана и корисна, а финансиската поддршка е само награда за тоа дека сите овие месеци сме растеле и сме созреале доволно за да продолжиме понатаму сами да креираме успеси и промени, што приватно, што професионално“ – истакна Илина Вељановска, која со својата платформа Создади победи на ланската Награда за социјално претприемништво, а со присутните на настанот ги споделуваше своите искуства, знаења и вештини стекнати во рамките на целокупната едукативна програма.

„Конкурсот годинава го затвораме на 8 мај (вторник) на полноќ. Потоа ги избираме најдобрите идеи, кои во текот на летото минуваат низ инкубација и добиваат менторски часови. Три од победничките идеи добиваат финансиска поддршка, а за четвртата награда од заедницата е предвидена менторска поддршка и сметководствени услуги. Целиот циклус завршува на почетокот на ноември кога победниците имаат можност да учествуваат на интернационалниот самит, кој годинава ќе се одржи во Грузија“ – појасни националната координаторка на програмата, Марија Матовска.

Иницијатор на наградата што се доделува четврта година по ред е Social Impact Lab во соработка со организацијата Младиинфо, Пакомак, Фонд за иновации и технолошки развој и Конто профит. Поддршката и оваа година е обезбедена од Шпаркасе Банка Македонија, која е верен соработник во мисијата за подобро општество.

Повеќе информации можете да добиете на веб-страницата www.socialimpactaward.mk.

Останато

PayPal го купи Hyperwallet за 400 милиони долари

Објавено

на

PayPal го продолжи своето шопинг шоу со готовински договор вреден 400 милиони долари за да се здобие со платформата за исплата на е-трговија Hyperwallet. Аквизицијата доаѓа на грбот на неодамнешните договори за купување на шведскиот iZettle за 2,2 милијарди долари и трговска марка Jetlore.

Договорот за Hyperwallet ќе и овозможи на компанијата да обезбеди целосен пакет услуги за плаќање на купувачите и продавачите кои користат онлајн пазари.

“Платформите и пазарите за е-трговија се изедначување на мало поле за играње преку поврзување купувачи кои имаат специфични потреби со групи на продавачи кои можат да ги исполнат”, вели Бил Ready, главен оперативен директор на PayPal. “Трговците и давателите на услуги кои ги користат овие платформи сакаат брз, ефикасен, флексибилен и сигурен пристап до нивните приходи, кога и каде и да им се потребни. Со стекнување на Hyperwallet, ќе ја зајакнеме нашата способност да обезбедиме интегрирано решение крај на крај на повеќе од 200 пазари. ”

Трансакцијата се очекува да се затвори во четвртиот квартал од 2018 година.

Продолжи со читање

Останато

Обука за ментори за организациски развој

Објавено

на

Дводневна обука за ментори за организициски развој ќе се одржи во Стопанската комора на Македонија во организација на Македонското здружение за заштита при работа и во соработка со Организацијата на работодавачи и Сојузот на синдикати на Македонија.

Учесниците на обуките ќе се стекнат со знаења и како идни ментори од нив се очекува да ги пренесат своите знаења и искуства во матичните компании.

Обуките се наменети за претставници од Македонското здружение за заштита при работа, Сојузот на синдикати на Македонија, Конфедерацијата на слободни синдикати, Организацијата на работодавачи, Македонското здружение по медицина на трудот и Стопанската интересна заедница на заштитни друштва во Македонија.

Продолжи со читање

Останато

Квалитетни податоци и анализи- основа за ефективни политики

Објавено

на

“Квалитетни податоци и анализи – основа за ефективни економски политики. Реалност или предизвик?” е настан во организација на Finance Think, а поддржан од Civica Mobilitas.

Тркалезната маса вклучува формална дискусија и промоција на прирачникот „Истражувачки алатки во економијата: Перспектива на тинк тенк“. Преку стручна дискусија се очекува да се дадат одговори на прашањата за предизвиците и можностите за прибирање и достапноста на податоци, пописот како извор на информации, изработка на анализи и креирање политики базирани на докази.

Панелисти на настанот се:

  • Благица Новковска, Професор, Универзитет за туризам и менаџмент, Скопје
  • Борче Тренески, Професор, Економски факултет, Скопје
  • Олга Лимар, Менаџер за организациски развој, New Europe Center Киев Украина.
  • Модератор: Марјан Петрески,Професор, Американ Колеџ Скопје,
  • Промотор на прирачник: Игор Величковски, Универзитетски професор и истражувач

Настанот ќе се одржи во хотел Мериот во Скопје, на 28. Јуни во 11 часот.

 

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250
[ccpw id="39761"]

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange