Connect with us

Останато

ОПЕК не е единствен виновник за цената на нафтата

Објавено

на

ОПЕК е организација на земји извознички на нафта и сите прсти беа вперени кон нив како главни виновници за високите цени на нафтата. Членки на ОПЕК се Иран, Ирак, Кувајт, Саудиска Арабија и Венецуела, основачите на тој сојуз, како и Катар, Индонезија, Либија, Обединетите Арапски Емирати, Алжир, Нигерија, Еквадор, Габон, Ангола, Екваторијална Гвинеја и Конго, држави кои подоцна се приклучиле.

Организацијата на земји извознички на нафта (ОПЕК) се брани од неодамнешните барања на американскиот претседател Доналд Трамп за поголемо производство на тој енергенс, истакнувајќи дека тие не се одговорни за тоа.

– ОПЕК не може самостојно да биде одговорен за проблемите што се случуваат во нафтената индустрија, но истовремено одговараме на ситуацијата во рамки на мерките што ги донесовме на нашата последна средба во јуни, изјави Сухаил ал-Мазроуеи, претседател на ОПЕК.

Тој истакна дека ОПЕК е подготвен да ги ислуша сите земји што се големи производители на нафта, меѓу кои и САД.

На лондонскиот пазар цената на барелот минатата недела падна за 2,9 отсто, на 77,15 долари, додека на американскиот пазар барелот поевтини за 0,4 отсто на 73,80 долари.

 

Останато

Нов повик од ФИТР за старт-ап и спин-оф компании

Објавено

на

Заинтересираните од денеска, па во наредните 50 дена ќе можат да аплицираат во Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) за добивање средства од првиот јавен повик за старт-ап и спин-оф компании во вкупен износ од еден милион евра што се реализира во соработка со Светска банка. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Просечна месечна исплатена нето-плата по вработен изнесува 24 210 денари

Објавено

на

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во август 2018, изнесува 24 210 денари. Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата по
вработен, во август 2018 година, во однос на август 2017 година, изнесува 105.7. 
(more…)

Продолжи со читање

Останато

Во среда стартуваат најголемите бизнис саеми: Градежништво и Технома 2018

Објавено

на

Во рамките на саемската трилогија која се случува есенва на нова локација, комплекс ВИП Арена Борис Трајковски се случуваат и двата најголеми бизнис саеми, 15. издание на Саем на Градежништво заедно со осмиот по ред RealExpo (саем на недвижности), како и 44. издание на Технома, саемот кој ги собира движечките компании од областа на металургија, електроника, енергетика, неметали, градежништво, обезбедување и заштита. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange