Connect with us

Останато

Од денеска нови правила за пренесување на готовина преку границите на ЕУ

Објавено

на

Новите правила за контрола на готовина и вредни предмети што влегуваат и излегуваат од ЕУ денеска стапуваат во сила, со тоа што сите патници кои влегуваат или излегуваат од ЕУ треба да пополнат декларација за готовина кога носат 10.000 евра или повеќе или противредност во други валути, како и други средства за плаќање како што се патнички чекови или меници, пренесува „Танјуг”.

Европската комисија наведува дека новото правило е дел од напорите на ЕУ во борбата против перењето пари и изворите на финансирање тероризам.

Од денес ќе се применуваат бројни измени во ЕУ, што дополнително ќе ги заостри правилата и уште повеќе ќе го отежни преносот на големи количини на „неоткриена“ готовина.

Прво, дефиницијата за „готовина“ според новите правила ќе се прошири за ќе вклучува златници и одредени други златни предмети.

Второ, царинските власти ќе можат да постапуваат по износи помали од 10.000 евра, кога има индиции дека готовината е поврзана со криминална активност.

Конечно, царинските власти сега исто така може да побараат да се направи декларација кога ќе забележат дека готовина од 10.000 евра или повеќе се испраќа без придружба со пошта, стока или курир.

Новите правила ќе обезбедат надлежните органи и националната единица за финансиско разузнавање во секоја земја-членка да имаат информации потребни за следење и решавање на движењето на готовина што може да се искористи за финансирање на нелегални активности, заклучуваат во Брисел.

Останато

Платите стагнираат, но за даноци мора да има – Владата воведува нов данок!

Објавено

на

Владата ќе воведе еколошка такса за дизелот и за бензините од 3,5 денари од 1 јули, соопшти премиерот Зоран Заев. Станува збор за нова давачка со која практично ќе се зголеми цената на горивата за граѓаните. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Остануваат уште неколку дена до можноста за македонските стартапи да аплицираат за глобалната програма Accelerate2030!

Објавено

на

Сеавус Акцелераторот и Бизнис Импакт Лаб, со стратешките партнери УНДП и ФИТР отворија повик за најголемата глобална програма Accelerate 2030! (more…)

Продолжи со читање

Останато

Во Британија стравуваат поради најавеното зголемување на даноците

Објавено

на

Богатите претприемачи во Белика Британија стравуваат од претстојното зголемување на даноците во државата – највисоко за изминатите 60 години. Тоа се податоци на анализа на швајцарската банка „Lombard Odier“. (more…)

Продолжи со читање


Популарно