Connect with us

Анализи

Од Британија во ЕУ се селат 12.000 банкарски работни места

Објавено

на

Од 3.500 до 12.000 работни места во финансискиот сектор ќе бидат префрлени од Велика Британија во Европската Унија поради брегзитот, изјави Кетрин Мекинис, шефицата на лондонскиот Сити.

Таа истакна дека долгорочно гледано многу работни места може да исчезнат.

– Во прв момент не очекуваме голем брегзодус. Но, според тоа како се одвиваат работите, би можеле, гледано на подолг временски период, да очекуваме заминување на многумина – вели Мекгинис.

Банките, осигурителните компании и менаџерите на средства во Велика Британија почнаа да отвораат свои канцеларии во ЕУ пред излегувањето на Велика Британија од европскиот блок во март в година за да обезбедат континуитет на бизнисот, наведува британската агенција „Ројтерс“.

Анализи

Нео банки – уште еден предизвик за традиционалното банкарство?

Објавено

на

Со нови иновативни концепти и нови финасиски учесници на пазарот, се чини дека не недостасуваат нови тенденции во банкарството. Дали сте слушнале за банките Moven или Simple, или GoBank? Можеби за Bluebird (American Express) или Mobile Money (T-Mobile)? Ова се сите Нео-Банки. Коренот на зборот “нео” на грчки значи “млад” и “нов”. (more…)

Продолжи со читање

Анализи

Кои беа главните заклучоци на првата конференција за е-трговија во Македонија?

Објавено

на

Во петокот, 26-ти октомври, во хотел Мериот се одржа првата конференција за е-трговија во Македонија, која го носеше насловот “е-Трговија: е-Иднината за е-Македонија!”. Со скоро 400 присутни гости и повеќе од 30 говорници на сцена, конференцијата докажа дека во Македонија постои огромен интерес за развој на оваа индустрија. Агендата ја сочинуваа микс од поздравни говори, панел дискусии, говори и презентации и забавни елементи во форма на интерактивен квиз во кој учествуваше целата публика и музичка изведба на хумористичната песна “Цена?” од Дебелиот крај. (more…)

Продолжи со читање

Анализи

Македонците потрошиле 63 милиони евра за купување онлајн во првото полугодие од 2018

Објавено

на

Во преполна конференциска сала во хотел Мериот, изутринава започна првата конференција за е-трговија во Македонија на која се дискутира за тековните состојби, предизвици и идните трендови на полето на електронската трговија. Под насловот “е-Трговија: е-Иднината за е-Македонија!”, на конференцијата свое излагање и учество имаат над триесетина говорници, модератори и панелисти од 8 земји. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange