Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Останато

Одложување на прогресивниот данок за 5 години

Објавено

на

Бизнис заедницата и на јавната дебата во Собранието повтори дека е против Законот за прогреивен данок и даночната реформа на Финансии. Стопанството бара одлагање на реформата за пет години. За некои од ставките, како данок на банкарска камата, се бара да се одложат до влегувањето на Македонија во ЕУ.

Најпогоден е ИТ секторот чии вработени имаат високи плати, но тоа е така поради дефицитот на вработени.

Според бизнис заедницата, Законот нема да ги даде ефектите кои Финансии сака да ги постигне. Оваа мерка ќе придонесе во се поголемиот одлив на мозоци од држвата.

Претставниците на бизнисот велат и дека оваа реформа ќе го намали бројот на странски инвестиции. Екс гувернерот Гошев вели дека тие работат со многу поголеми бенефиции од македонските фирми.

Дел од даночните експерти сметаат дека даноците не се многу важни во водењето бизнис. Туку најважни се стабилноста и квалификуваниот кадар.

Законот за прогресивен данок треба да стапи во сила од почетокот на следната година. Реформата наиде на остри критики во јавноста, особено од стопанството.

Останато

Колку пари ќе изнесува регресот за оваа година?

Објавено

на

Регресот за годишен одмор или попознат како К-15 е задолжителен ставка која компаниите мора да им ја исплатат на своите вработени и оваа година. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Со „Digital for Entrepreneurship“ Македонија се приклучи на European SME Week

Објавено

на

Оваа среда (20.11.2019) во организација на European Business Association, Град Скопје и Piksel, а поддржана од EOS Матрикс и Тиквеш, се одржа конференцијата Европски ден на претприемачот – “Digital for Entrepreneurship“. Настан кој беше дел од European SME Week, иницијатива која во Македонија се организира 11-та година по ред. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Преку дигитализација на институциите ќе се сузбива сивата економија

Објавено

на

Преку мерки за дигитализација на институциите од фискалниот сектор, како што се Министерството за финансии и Управата за јавни приходи, може значително да се влијае врз намалувањето на сивата економија. Истовремено, користејќи ја технологијата ќе се преземаат и понатамошни мерки за подобрување на фискалната транспарентност, како предуслов за фискална ефикасност. Ова се дел од темите што беа дискутирани на средбата помеѓу министерката за финансии Нина Ангеловска и гувернерката на Народната банка Анита Ангеловска-Бежоска со заменик-директорот на Меѓународниот монетарен фонд Тао Жанг, што се одржа во Скопје, а на која присуствуваше и шефицата на Канцеларијата на Фондот во Виена, Штефани Ебле. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange