Connect with us

Останато

Одбележување на Светскиот ден на штедењето

Објавено

на

Светскиот ден на штедењето – 31 октомври ќе биде одбележан денеска со онлајн настан во организација на Македонската банкарска асоцијација (МБА).

Според најавата од МБА, одбележувањето ќе се одржи во хибриден формат, а ќе се обратат Маја Стевкова-Штериева, претседателка на Македонска банкарска асоцијација, министерот за финансии Фатмир Бесими, вицегувернерка на Народната банка Ана Митреска и директорот на Фондот за осигурување на депозити Амир Шабани.

Традиционално на настанот ќе бидат поздравени и најдобрите службеници.

Останато

Од 28-ми започнува етапната исплата на јунските пензии

Објавено

на

Владата на Република Северна Македонија на последната седница ја усвои Информацијата за исплата на пензии за месец јуни 2022 година со задолжување на Фондот на пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27 јуни. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Инфлацијата во Велика Британија највисока во последните 40 години

Објавено

на

Инфлацијата во Велика Британија се зголеми на 9,1 проценти на годишно ниво во мај, што е највисоко во изминатите 40 години, покажува извештајот објавен од Националната канцеларија за статистика на Обединетото Кралство. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Економиите на САД и ЕУ во пад, расте ризикот од глобална рецесија

Објавено

на

Економиите на САД и на Европската Унија покажуваат значаен пад во јуни, како резултат на порастот на цените за храната, цените на енергенсите и намалената побарувачка на останатите производи и услуги. Со тоа се зголемува ризикот за глобална рецесија. (more…)

Продолжи со читање


Популарно