Connect with us

Криптовалути

ОГРОМЕН ПАД НА БИТКОИНОТ – околу 100 милијарди долари избришани за еден ден!?

Објавено

на

Во текот на вчерашниот ден најпознатата криптовалута во светот, биткоинот падна под 30.000 долари, првпат од 22 јуни, повлекувајќи и други дигитални валути надолу.

Според „Coinmarketcap”, околу 98 милијарди долари се избришани од целиот крипто пазар за 24 часа, пренесува „CNBC”.

Биткоинот падна за повеќе од 6 проценти на 29.998 долари, етериумот потона за речиси 9,0 проценти, додека „XRP” се сруши скоро 10 проценти, според податоците од платформата „CoinDesk”.

Падот на биткоинот се случи по големата распродажба на глобалните берзи.

Од средината на април годинава, кога достигна вредност од скоро 65.000 американски долари, биткоинот падна за повеќе од 50 проценти.

Постои загриженост за квалитетот и силата на економското закрепнување, што предизвика голема распродажба на глобалните пазари на капитал и пад на вредноста на ризичните средства, објаснува Анабел Хуанг, партнер во компанијата Амбер Група за финансиски услуги во криптовалута тргување.

„Со неодамнешното ослабување на биткоинот, ова само дополнително го намали пазарот на крипто“, додаде таа.

Криптовалути

БИТКОИНОТ ГИ УРНА СИТЕ РЕКОРДИ – достигна историски највисоко ниво од над 66.000 долари!

Објавено

на

Цената на најпознатата светска криптовалута – биткоинот повторно вртоглаво расте, надминувајќи ја границата од 65.000 американски долари и притоа го оствари историски највисокото ниво досега. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Објавено е првото тргување со фјучерси за биткоин

Објавено

на

Првото тргување на берзански фонд поврзано со фјучерси на биткоин беше извршено на Волстрит, што значи дека инвеститорите во криптовалути конечно го добија она што го бараа, пренесува „CNN”. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Биткоинот со рекордна вредност во последните шест месеци

Објавено

на

Биткоинот денеска достигна рекордна вредност во последните шест месеци и се приближи до највисоката вредност во историјата, што ја достигна во април. (more…)

Продолжи со читањеПопуларно