Connect with us

Криптовалути

ОГРОМЕН ПАД НА БИТКОИНОТ – околу 100 милијарди долари избришани за еден ден!?

Објавено

на

Во текот на вчерашниот ден најпознатата криптовалута во светот, биткоинот падна под 30.000 долари, првпат од 22 јуни, повлекувајќи и други дигитални валути надолу.

Според „Coinmarketcap”, околу 98 милијарди долари се избришани од целиот крипто пазар за 24 часа, пренесува „CNBC”.

Биткоинот падна за повеќе од 6 проценти на 29.998 долари, етериумот потона за речиси 9,0 проценти, додека „XRP” се сруши скоро 10 проценти, според податоците од платформата „CoinDesk”.

Падот на биткоинот се случи по големата распродажба на глобалните берзи.

Од средината на април годинава, кога достигна вредност од скоро 65.000 американски долари, биткоинот падна за повеќе од 50 проценти.

Постои загриженост за квалитетот и силата на економското закрепнување, што предизвика голема распродажба на глобалните пазари на капитал и пад на вредноста на ризичните средства, објаснува Анабел Хуанг, партнер во компанијата Амбер Група за финансиски услуги во криптовалута тргување.

„Со неодамнешното ослабување на биткоинот, ова само дополнително го намали пазарот на крипто“, додаде таа.

Криптовалути

Ако сте вложеле пред 10 години, сега ќе бевте милионери!?

Објавено

на

Најпознатата криптовалута во светот биткоинот го достигна највисокото ниво од 65.000 американски долари во април, но потоа изгуби 50 проценти од својата вредност во следните три месеци. Цената на најпопуларната „паричка“ неодамна падна под 30.000 американски долари. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

ОГРОМЕН ПОРАСТ НА КРИПТОВАЛУТИТЕ – Забележан раст на вредноста од 114 милијарди долари за само 24 часа!

Објавено

на

Цената на биткоинот минатата ноќ се искачи близу 39.000 американски долари за прв пат од средината на јуни, бидејќи се зајакна расположението на пазарите со криптовалути по неодамнешната продажба. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Запленети криптовалути во вредност од 180 милиони фунти во истрага против перење пари

Објавено

на

Британската полиција заплени криптовалути во вредност од 180 милиони фунти (250 милиони американски долари) како дел од истрагата за перење пари, што е досега најголема заплена од ваков вид во Велика Британија. (more…)

Продолжи со читање


Популарно