Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Останато

Овa се најголемите ризици за светската економија

Објавено

на

Во истражувањето на Светскиот економски форум, што беше спроведено меѓу 13.000 деловни лидери во повеќе од 130 земји, испитаниците ја оценија „фискалната криза“ како водечки ризик за водење бизнис на глобално ниво.

Сајбер нападите се втор најголем предизвик за директорите, најважен за европските и северноамериканските бизнисмени веќе втора година по ред, истакнувајќи ја зголемената софистицираност и ширењето на овој вид на напади.

Три од првите пет ризици се однесуваат на економската криза, невработеноста или недоволното вработување на третото место, а шок на цените на електричната енергија се најде на четвртото место. Овие ризици имаат силни врски со социјалното нарушување и придонесуваат за „неуспех на националното управување“, на петтото место и „длабока социјална нестабилност“, на шестото место.

Ризиците поврзани со животната средина се голем проблем во Јужна Азија, Источна Азија и Пацификот, и двата региони претрпеле разорни природни непогоди и екстремни временски неприлики. Социјалните предизвици се рангирани високо во евроазиската економија, водена од падот на економијата, како во Латинска Америка, така и на Карибите, каде владите продолжуваат да нудат критични социјални услуги.

На Блискиот исток и Северна Африка, „енергетскиот шок“ е водечки ризик заради постојаната нестабилност на цените и производството, а во субсахарска Африка, каде невработеноста кај младите е над 13%, директорите се загрижени за неможноста на нивните економии да создадат нови работни места.

Додека глобалната соработка е сè уште најефикасното средство за решавање на овие различни ризици, мапирањето на извештаи ги истакнува областите каде регионите можат да работат.

Емилио Гранадос-Франко, шеф на глобалните ризици и геополитичка агенда на Светскиот економски форум, рече: „Во време кога глобалниот економски раст се чини кревок, деловните лидери се длабоко загрижени за фискалната еластичност на нивните влади. Во меѓувреме, сајбер-заканата останува голем ризик заради неговата брза еволуција и се повеќе нарушувачкиот потенцијал. Но, кога ги испитуваме ризиците на регионално ниво, ние исто така, гледаме разни меѓусебно поврзани возачи кои формираат различни средини на ризик. Само со решавање на економски, социјални, технолошки и еколошки ризици на интегриран начин, стеикхолдерите навистина можат да создадат еластичност“.

Топ 10 ризици за светската економија:

  1. Фискална криза
  2. Сајбер напади
  3. Невработеност или недоволна вработеност
  4. Шокови со цени на електрична енергија
  5. Неуспех на националното управување
  6. Длабока социјална нестабилност
  7. Измама или кражба на податоци
  8. Меѓудржавни конфликти
  9. Критички неуспех на инфраструктурата
  10. Меурчиња кај недвижнините

Криптовалути

Цукерберг ставен на маки – Ја доби првата тужба за Libra

Објавено

на

Facebook не може да крене глава од проблеми поврзани со амбициозно најавената крипто платформа Libra која никако да се етаблира според замислите. Сега Facebook ја доби првата тужба и тоа за нарушување на авторски права, поточно за копирање на лого.

Тужбата ја покрена Current, компанија која се занимава со мобилно банкарство. Нивното лого е речиси идентично како и на Calibra, компанијата која беше основана од Facebook за да управува со Libra проектот.

Логоата на двете компании се изработени од истата фирма, Character од Сан Франциско. Current тврди дека нивното лого било регистрирано неколку дена пред Facebook да објави дека ќе развива сопствена криптовалута и посебен крипто дигитален паричник за управување со трансакциите.

„Facebook ги има сите пари и ресурси во светот. Ако тие навистина сакаат да го направат банкарството повеќе инклузивно, фер и достапно, тогаш требаше да смислат сопствени идеи и брендинг како што ние направивме“, истакна Стјуар Соп главниот извршен директор на Current.

Исто така Facebook ги изгуби речиси сите значајни партнери во Libra асоцијацијата меѓу кои PayPal, e-Bay, Stripe, MasterCard и Visa кои истакнаа дека повеќе нема да бидат дел од платформата и тоа пред да се одржи првиот состанок на бордот на директори во понеделник.

Продолжи со читање

Останато

Средба Ангеловска-Герберих: Трговската размена со Германија пораснала за 18%

Објавено

на

Германија е најзначaјниот трговски партнер на Република Сeвeрна Македонија. Само во првите седум месеци од годинава земјата во СР Германија извезла стоки во вредност 1,8 милијарди евра, што е покачување за 22% во однос на лани, додека вкупната трговска размена пораснала за 18%. За 1,3 милијарди евра извезуваме повеќе стоки во Германија отколку што увезуваме, односно нашата земја остварува трговски суфицит. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Грција за прв пат во историјата издаде благајнички записи со негативна каматна стапка

Објавено

на

Грција денеска издаде благајнички записи со негативна каматна стапка за време на денешната аукција, а грчкиот премиер, Кирјакос Мицотакис, рече дека ова се случува прв пат во историјата на земјата, jави дописничката на МИА од Атина. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange