Connect with us

Форекс

Нов рекорд на индексот “S&P 500” на Волстрит

Објавено

на

На Волстрит вчера индексот “S&P 500” достигна ново рекордно високо ниво, исто како и “Nasdaq”, благодарение на подобрите од очекуваните деловни резултати на неколку компании.

“Dow Jones” падна за 60 поени, или 0,17 проценти, на 35.870 поени, додека “S&P 500” порасна за 0,34 отсто, на 4.704 поени, а индексот “Nasdaq” за 0,45 отсто, на 15.993 поени.

Најмногу вчера пораснаа акциите во потрошувачките и малопродажните сектори, благодарение на подобрите од очекуваните квартални деловни резултати на “Macy’s” и “Kohl’s”.

Заедно со претходните резултати на Волмарт и на Таргет тоа покажува дека американската потрошувачка е силна, поддржувајќи го натамошното закрепнување на најголемата светска економија од кризата со короната.

Записите на “S&P 500” и “Nasdaq” индексот се должат и на скокот на цената на акциите на “Nvidia” за повеќе од 8 отсто, откако производителот на чипови објави подобри резултати во третиот квартал од очекуваното.

Од друга страна, индексот “Dow Jones” падна по трет пат оваа недела, како резултат на остриот пад на цената на акциите на технолошкиот гигант Cisco.

Поради сето ова, изјавата на Џон Вилијамс, претседател на филијалата на ФЕД во Њујорк, дека инфлацијата се шири и може дополнително да се зајакне, остана во втор план. Минатата недела беше објавено дека потрошувачките цени во САД се зголемиле за 6,2 отсто на годишно ниво во октомври, што е најмногу во последните 30 години. Инфлацијата пет месеци по ред е над 5 отсто, што е значително над целта на американската централна банка од 2 отсто.

Инвеститорите стравуваат дека поради растот на цените на суровините и прекините во синџирите на снабдување, високата инфлација би можела да трае подолго отколку што се надеваа многумина, вклучително и ФЕД. Тоа би можело да ја принуди централната банка да ги зголеми клучните каматни стапки порано од очекуваното.

Форекс

Руската рубља ќе стане официјална валута во дел од украинските градови

Објавено

на

Градот Херсон во јужниот дел на Украина, за кој Русија тврди дека е под нејзина контрола, ќе премине кон користење на рубљата од 1-ви мај, објавија руски државни медиуми. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Доларот опасно му се приближува на еврото!

Објавено

на

Еврото утринава падна на најниско ниво во последните пет години од 1,05890 долари, откако руски „Газпром” соопшти дека ќе го прекине снабдувањето со гас за Полска и Бугарија. Падот под 1,06 долари за прв пат по пет години во однос на генерално силниот американски долар доаѓа поради зголемената загриженост околу енергетската безбедност и забавувањето на растот во Кина и Европа. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Злато има, но нема кој да го купи!?

Објавено

на

Започнувањето на конфликтот помеѓу Русија и Украина предизвика висок пораст на цената на нафтата, но покрај нафтата, висок пораст бележи и најблагородниот метал – златото. (more…)

Продолжи со читање


Популарно