Connect with us

Останато

Нов пад на цените на нафтата на светскиот пазар

Објавено

на

Цените на нафтата на светскиот пазар во петокот паднаа за повеќе од три проценти, што е најмногу од јуни, поради стравувањата дека бавното закрепнување на економијата ќе влијае на побарувачката за овој извор на енергија.

Цената на суровата нафта „Brent” од Северното Море падна за 1,41 долари или 3,2 проценти на 42,66 долари за барел.

Во Њујорк цената на лесната сурова нафта е пониска за 1,6 долари или 3,9 проценти и изнесува 39,77 долари за барел.

Во споредба со минатата недела, „Brent” падна за 5,3 проценти, а лесната сурова нафта за 7,4 проценти.

Останато

ИОРРМ преку видео конференција успешно организираше електронско изборно собрание

Објавено

на

На 16ти октомври 2020 година се одржа изборното собрание на Институтот на овластени ревизори на Република Македонија (ИОРРМ), за првпат во целосно дигитална форма. Во време на неизвесност и отежнати услови заради пандемијата на COVID-19, ИОРРМ одлучи 27-та седница на Собранието на ИОРРМ да се одржи во форма на видео-конференција, пред се поради заштита на здравјето на членовите и вработените на ИОРРМ.  (more…)

Продолжи со читање

Останато

Што направи виртуелниот експерт Славчо од А1 Македонија за 30 дена?

Објавено

на

Виртуелениот експерт Славчо е чет-бот кој разбира и зборува македонски јазик. Со него можете да комуницирате на кирилица или латиница. Комуникацијата со Славчо е целосно бесплатна, a со него можете да разговарате на веб страницата на А1 Македонија или преку апликациите Viber и . (more…)

Продолжи со читање

Останато

Шпанските банки виновни за “хаосот” во Барселона?

Објавено

на

Фото: AS

Хаосот во Барселона повторно продолжува откако играчите ја отфрлија молбата на раководството за намалување на платите, обелоденија медиумите во Каталонија. (more…)

Продолжи со читање

Популарно