Connect with us

Странски банки

Нов изглед на банкнотите од 100 и 200 евра (ВИДЕО)

Објавено

на

Европската централна банка во Франкфурт го претстави новиот изглед на банкнотите од 100 и 200 евра кои ќе бидат во оптек од 28 мај. Станува збор за серија банкноти наречени Европа.

На банкнотите доминираат карактеристиките на Европа, прекрасната феникиска принцеза и божица по што беше именуван Стариот континент.

Како безбедносна мерка на банкнотите ќе биде мал симбол на еврото (€) со цел да се намали или целосно да се спречи фалсификувањето на единствена европска валута.

Со новиот систем на заштита, банкарите и трговците треба релативно лесно да ги препознаат фалсификуваните примероци, а покрај новиот дизајн банкнотите се многу поквалитетни изработени од оние од првата серија.

Новите банкноти кои содржат подобрени безбедносни карактеристики се издржливи на секакви непогодни ситуации.

Во продолжение погледнете видео како се тестира издржливоста на новите евро банкноти.

Странски банки

Започнува тестирањето на е-круната, првата дигитална валута издадена од една централна банка

Објавено

на

Шведската централна банка „Riksbank” во текот на наредните 12 месеци ќе започне со тестирање на е-круната, првата дигитална валута издадена од една централна банка. Целта на овој пилот-проект е да се открие како и колку граѓаните ќе ги користат новите дигитални пари. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

НЛБ Групацијата оствари добивка од 193,6 милиони евра во 2019 година

Објавено

на

Словенечката групација НЛБ оствари нето добивка од 193,6 милиони евра во 2019 година, што е за 5% помалку отколку во 2018 година, според неревидираните финансиски извештаи. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Банкарски извори откриваат дека Роналдо секој месец и префрла на Георгина 100.000 евра

Објавено

на

Кристиано Роналдо и Георгина Родригез сигурно се еден од најпознатите љубовни парови во светот. Тие веќе неколку години се во љубовна врска, а заедно ја имаат ќерката Алана Мартина. (more…)

Продолжи со читање

Популарно