Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Странски банки

Нов гигант во регионот: НЛБ ја презема Комерцијална банка?

Објавено

на

Нова Љубљанска Банка (НЛБ) е помеѓу потенцијалните кандидати за купување на Комерцијална банка, јавува Ројтерс.

За преземање на една од најголемите банки во Србија во моментов постојат шест заинтересирани купувачи, вклучувајќи ги Рајфајзен, АИК банка на српскиот бизнисмен Миодраг Костиќ и американско-европскиот конзорциум, сочинет од Риплвуд Адвизорс, Директна банка и грчката Еуробанк.

Во НЛБ Србија ниту ја негираа, ниту ја потврдија шпекулацијата дека НЛБ се натпреварува за купување на Комерцијална банка, додека индиректно е потврдена веста дека во седиштето во Љубљана изјавиле дека српскиот пазар е еден од најголемите во регионот кој е во фокус на НЛБ Група.

Владата на Србија планира да продаде 83,23% акции на Комерцијална банка, поради што во мај ги објави критериумите за потенцијалните купувачи.

Министерството за финансии соопшти дека оваа недела примило шест важечки писма за изразување интерес, без да навлдгува во детали.

Извор: bankar.rs

Странски банки

Инфлацијата во Аргентина се очекува да достигне ниво од 53% до крајот на годината

Објавено

на

Инфлацијата на Аргентина се очекува да достигне 53% во декември 2019 година, пред да падне на 34% во 2020 година. Овие предвидувања се поставени во буџетот за следната година, објавува Ројтерс. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Средба Ангеловска – Мантованели: Светска банка продолжува да биде наш верен пријател на патот кон иновации и промени

Објавено

на

На состанокот беше разговарано за тековните и идните проекти како и за и аналитичките и советодавните услуги што ги обезбедува банката. (more…)

Продолжи со читање

Платежни картички

Хакери клонирале платежни картички и украле повеќе од 1,5 милиони евра од германска банка

Објавено

на

Бразилски хакери украле повеќе од 1,5 милиони евра (1,65 милиони американски долари) од германската банка Олденбургс Ландесбанк (ОЛБ) преку клонирање на дебитните картички на клиентите и покрај тоа што оригиналните картички биле заштитени со ЕМВ (Чип-и-ПИН) технологија. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange