Connect with us

Останато

Новите правила на интернет

Објавено

на

Претпоставувам дека во текот на изминатите десет дена сте биле опфатени со барањата на разни интернет услуги, апликации и веб-страници за да потврдите дека се согласувате со новата политика за приватност и заштитата на корисничките права.

Всушност, станува збор за спроведување на новата регулација за приватност и кориснички права која ја воведе Европска Унија.

Таа ја дефинира правната рамка за заштита и контрола на личните податоци на граѓаните на Унијата, така што секоја институција, фирма или организација која ги собира и обработува корисничките податоци на кој било начин мора да ги почитува новите правила, дури и ако нејзиното седиште е надвор од територијата Унијата.

Затоа, GDPR е исто така значаен за многу домашни ИТ компании, без разлика дали тие работат само со партнери од ЕУ или директно обезбедуваат некој вид на услуги за своите граѓани. Казните пропишани со GDPR се многу строги и за големите компании може да достигне до 20 милиони евра. Исто така е важно секој да ги разбира личните податоци на кои се однесува новиот закон. Покрај очигледното, како што се матичен број или e-mail, информациите се исто така заштитени за индиректен пристап до некоја личност, како што е интернет адреса или онлајн однесување. Корисниците исто така имаат право да бараат увид во податоците што компаниите ги собираат за нив, како и можноста да побараат бришење на информации.

GDPR стапи на сила на 25 мај оваа година, што предизвика промена на политиката на приватност на речиси сите интернет сервис во светот. Реалноста е дека ако многу земји надвор од Европската Унија ќе треба да воведат нови правила, врз основа на принципите утврдени со GDPR, но исто така и во нашата земја очекува нов Закон за заштита на личните податоци.

 

Останато

САД им се заканува на државите кои инвестирале во Русија

Објавено

на

Вашингтон го повтори предупредувањето дека може да воведе санкции за западноевропски компании кои инвестирале во рускиот гасовод „Северен тек 2“ кон Германија.

Според американската Влада, Москва го користи проектот за да предизвика раскол во Европа.

– Бевме јасни дека постои ризик од воведување санкции за компаниите кои работат во секторот на рускиот енергетски извоз, изјави претставник на американскиот Стејт департмент.

Тој додаде дека Вашингтон смета оти „гасоводот ќе ја поткопа целата енергетска безбедност и стабилност на Европа, давајќи и на Русија уште еден инструмент за вршење политички притисок врз европските земји, особено врз Украина“.

– Русија сфаќа дека овој проект ја дели Европа и го користи за да добие предност, истакна тој.

Пет западноевропски компании инвестирале во „Северен тек 2“ – германските Унипер (Uniper) и Винтерсхал (Wintershall), австриската О Ем Ви (OMV), француската Анжи (Engie) и англо-холандската Шел (Shell).

Продолжи со читање

Останато

84 поиновативни држави од Македонија

Објавено

на

Според “Global Innovation Index 2018„ оваа година Македонија е на 84 место и доживува пад од 23 места.

Од регионот Србија е на 55-тото место, Црна Гора на 52-то место, Хрватска на 41-во, Бугарија на 37-мо и Албанија на 83-тото место. Односно, според нив, сите држави во регионот се поиновативни од Македонија.

На прво место е Швајцарија, по што следуваат Холандија, Шведска, Велика Британија и Сингапур.

За првпат Кина се најде меѓу 20-те наиновативни економии. Од четвртото место минатата година, САД паднаа на шесто, додека Кина напредуваше од 22-та до 17-та позиција.

Индексот на иновации се издава на годишно ниво од страна на WIPO, Универзитетот Корнел и бизбнис школоата INSEAD.

Продолжи со читање

Останато

Зголемување на минималната плата!

Објавено

на

Работодавачите ќе ја зголемат минималната плата со цел да ги задржат своите работници!? (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250
[ccpw id="39761"]

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange