Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Останато

Нова банкнота од 1.000 швајцарски франци

Објавено

на

Швајцарската централна банка ја претстави редизајнираната верзија на банкнотата со најголема номинална вредност – 1.000 швајцарски франци.

Во соопштението на Народната банка на Швајцарија се наведува дека е целосно редизајнирана верзијата на банкнотата, која е „помала и со тоа полесна за користење“ од претходната, а истовремено има „целосна безбедносна заштита“.

Банкнотата е со виолетова и жолта боја. Од едната страна прикажува ракување, а од другата швајцарскиот Парламент. Во оптек ќе биде пуштена на 13-ти март.

Наградни игри

МФ и ФИТР организираат ФинХакатон за МојДДВ, #МојаНаграда

Објавено

на

Министерството за финансии и Фондот за иновации и технолошки развој од 29 ноември до 1 декември ќе организира ФинХакатон2 чија цел е изготвување на иновативна маркетинг стратегија за новата наградна игра “МојДДВ, #МојаНаграда”. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Ангеловска на „Македонија 2025“: Продуктивноста на работните места и во општеството зависи од тоа колку сме инвестирале во човечкиот потенцијал

Објавено

на

Еден од предизвиците за нашата земја е зголемување на продуктивноста. Затоа зборуваме за инвестирање во човечки капитал, односно колку сме вложиле во надградување на луѓето, колку сме го искористиле нивниот целосен потенцијал на работните места и во општеството воопшто. Ова го посочи министерката за финансии Нина Ангеловска зборувајќи на панел-дискусијата „Македонците кои се искачуваат во бизнис елитата“ на самитот Македонија 2025, кој се одржува овие два дена во Скопје. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Биткоинот бележи пораст од над 140 отсто од почетокот на годината

Објавено

на

Од почетокот на годината до денес, биткоинот бележи пораст од над 140% и неговата сегашна вредност е над 9.000 американски долари. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange