Connect with us

Странски банки

Новата директорка на ЕЦБ ги задржа каматните стапки на исто ниво

Објавено

на

Европската централна банка (ЕЦБ) ги задржа своите каматни стапки непроменети по првиот состанок со новиот претседател Кристин Лагард.

Управниот совет гласаше да се задржи главната стапка на депозити на историско ниско ниво од -0,5%, во согласност со очекувањата на пазарот, додека маргиналниот кредитен инструмент остана на 0,25%.

Во соопштението на ЕЦБ се вели дека каматните стапки ќе останат на сегашно ниво или дополнително ќе се снижуваат се додека централната банка не види дека изгледите за инфлацијата се „силно конвергирани“ на ниво на конзистентна основа.

Реакцијата на пазарот беше малку задушена, при што тргувањето со еврото е приближно е рамно на доларот од 1,1132 американски долари по објавувањето, при што берзите малку негативно се насочија кон претходните маргинални придобивки.

Странски банки

JP Morgan Chase е доминантна банка на пазарот на благородни метали

Објавено

на

Во текот на 2020 година, „JP Morgan Chase” имаше рекордни приходи од трговијата со скапоцени метали, околу една милијарда долари и далеку ги надмина своите ривали. (more…)

Продолжи со читање

Домашни банки

#EdgarsChristmas (Божиќот на Едгар): Посебна божиќна реклама за оваа невообичаена година

Објавено

на

Веќе трета година по ред, Групацијата Ерсте подготви анимирана реклама посебно наменета за божиќните празници, што несомнено ќе Ви го привлече вниманието со својата креативност. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Светска банка обезбеди 12 милијарди долари за борба против Ковид-19

Објавено

на

Светската банка издвои 12 милијарди долари за набавка и дистрибуција на вакцина против коронавирусот, како и за тестови и лекови за борба против ковид-19, рече претседателот на Светска банка Дејвид Малпас на состанокот на министрите за финансии на Г20 и централните банки во петокот. (more…)

Продолжи со читање

Популарно